Niedawno w trakcie jednej z wielu dyskusji o kryzysie Kościoła pewna pani stwierdziła: „Przykro to mówić, ale to dlatego, że dawno nie było u nas wojny. Wydarzenia na Ukrainie przestraszyły nas na krótko. Ludzie się nie boją, dlatego nie czują potrzeby szukania Wspólnoty i bycia razem”. Myślę, że w tej uwadze było wiele doświadczenia życiowego. Zastanowiło mnie jednak: czy naprawdę potrzebujemy wojen, nieszczęść, cierpienia, aby szukać wspólnoty? Czy człowiekowi, który w tym momencie nie przeżywa takich doświadczeń, chrześcijaństwo nie ma zbyt wiele do zaoferowania? Poszukajmy razem, zastanówmy się czy racje miał Dietrich Bonhoeffer, gdy pisał „Śmierć, wina, cierpienie to do nich potrzebny jest jeszcze Bóg i Kościół, i proboszcz.” Zapraszam, Marcin Orawski

Link do transmisji NA ŻYWO: https://youtube.com/live/I02Teb-apc8?feature=share

Link do transmisji NA ŻYWO: https://youtube.com/live/I02Teb-apc8?feature=share

Ogłoszenia:

1. Zapraszamy na nabożeństwo połączone ze spowiedzią i Komunią Świętą w przyszłą niedzielę o godz. 10.00. 

2. W poniedziałek 31 lipca zapraszamy na wakacyjne spotkanie seniorów. Początek o godzinie 11.00 w sali parafialnej, zakończenie o 13.00 wspólnym obiadem w Kamienicy pod Aniołami. Zapraszamy.

Modlitwa o Kościoły Światowej Federacji Luterańskiej: Honduras

Kraj zamieszkuje 8,3 miliona mieszkańców. Konstytucja kraju gwarantuje wszystkim obywatelom swobodę wyznania, ale rząd uznaje oficjalnie tylko Kościół rzymskokatolicki. Wszystkie pozostałe wyznania religijne funkcjonują jako organizacje pozarządowe. Przeszło 87% mieszkańców Hondurasu to chrześcijanie. Protestanci stanowią ponad 36,5% populacji. Służba duchownego nie należy tam do bezpiecznych. Od 2019 r. wielu duchownych piętnujących organizacje przestępcze zostało zamordowanych przez gangi i kartele narkotykowe. Ponad 10% ludności deklaruje się jako bezreligijni.

Chrześcijańsko-Luterański Kościół Hondurasu liczy 1200 wiernych w 9 parafiach. Został założony w 1951 roku przez misjonarzy z Salwadoru. Kościół skupia się na, pracy diakonijnej i pracy wśród dzieci i młodzieży. Zajmuje się również profilaktyką zdrowotną i przeciwdziałaniu przemocy domowej.