Lieber Martin, liebe Schwestern und Brüder in Wroclaw,

Dzisiejsza niedziela jest pełna smutnych i tragicznych wspomnień. W tym dniu, w szczególny sposób, z głęboką sympatią myślimy o naszych przyjaciołach z parafii i gminy Słońsk.

Mija właśnie osiemdziesiąt lat od dnia, w którym niemiecki Wehrmacht napadł na Polskę. Niemcy przyniosły narodowi polskiemu śmierć i niezliczone cierpienia. Pozostają one wciąż niezapomniane.

Wspominamy dzisiaj ten dzień, pierwszy dzień września (tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku), w Polsce oraz w Niemczech. Potrzeba było wielu lat, aby ludzie w Polsce i w Niemczech mogli rozpocząć przezwyciężanie tragicznej przeszłości.

Szczególną rolę w tym procesie odegrały kościoły w Polsce i w Niemczech, które zawsze starały się znaleźć wspólne drogi pojednania i pokoju.
Ów proces pojednania rozpoczął się w dniu 19-tego listopada w roku 1965-tym, kiedy to polscy biskupi napisali swój słynny list do biskupów niemieckich.
Zawsze przypominam sobie ten list, gdy stoję we Wrocławiu przed pomnikiem arcybiskupa Bolesława Kominka i na cokole czytam jego słowa w języku polskim – „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” oraz w niemieckim tłumaczeniu – „Wir vergeben und bitten um Vergebung”
Ówczesny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, poparł ten list, a niemieccy biskupi przyjęli pismo to jako zaproszenie do pojednania.

W tym samym czasie również i ewangeliccy biskupi niemieccy opublikowali tak zwane „Memorandum”, w którym nawoływali do pokoju i pojednania między naszymi narodami. Również i ich głos spotkał się z dużym odzewem.

Trzydzieści dwa lata później, w 1997 roku, papież Jan Paweł II zaprosił nas na Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu. Polski Kościół Prawosławny oraz luterańscy biskupi także otrzymali zaproszenie do wzięcia udziału w tym niezwykłym spotkaniu. Ja również znalazłem się wśród zaproszonych gości.

Jana Pawła II cieszyło to, że między Wrocławiem a Berlinem powstał most pokoju i pojednania. Podczas uroczystości Ojciec Święty przekazał mi braterski pocałunek i powiedział po niemiecku: „My katolicy i ewangelicy, Polacy i Niemcy siedzimy wszyscy w jednej łodzi”.

Kardynał Henryk Gulbinowicz docenił nasz wysiłek przekazując mi honorowy pierścień z okazji tysiąclecia istnienia katedry wrocławskiej, a Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi Rzeczpospolitej Polski w dowód wdzięczności za nasz most pokoju i pojednania.

Pozdrawiamy cię/Was z całego serca słowami naszego Pana Jezusa Chrystusa:
„Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani”

01.09.2019 r. Axel Luther z Berlina