Niektórzy uważają, że reguły Dekalogu są ograniczające i nie pozwalają na pełne przeżywanie życia. Inni widzą w nim zbiór nieco anachronicznych już zakazów i nakazów w patriarchalnym stylu: „nie pożądaj żony, (…) ani innej RZECZY bliźniego Twego. Czy zatem Dekalog nadal ma sens? Moim zdaniem nie – jeśli będziemy próbować odczytywać go tak, jak czynili to współcześni Mojżeszowi. Czy jednak Dekalog odczytać inaczej? Zapraszam do podjęcia takiej próby, Marcin Orawski

Link do transmisji NA ŻYWO: Transmisja nabożeństwa

Link do transmisji NA ŻYWO: Transmisja nabożeństwa

Ogłoszenia:

1. Zapraszamy na nabożeństwo w przyszłą niedzielę o godz. 10.00 – ze spowiedzią i Komunią Świętą.

2. Miło nam poinformować, że w parafii ponownie rozpoczął działalność chór parafialny. Opiera się o zespół żeński, który dotychczas służył z dużym zaangażowaniem, ale mamy plany, aby nowy chór był po pierwsze zespołem, a po drugie, aby śpiewał w składzie mieszanym. W związku z nowym otwarciem zapraszamy kobiety i mężczyzn, młodzież i nieco starszych, wszystkich, którzy lubią śpiewać i chcieliby swoim śpiewem wspierać nasze nabożeństwa i nie tylko. Czekamy na każdą i każdego z Was. Próby odbywają się w środy o godzinie 19.45 w sali parafialnej. Serdecznie zapraszamy.

3. Pragniemy poinformować, że w związku wydarzeniem losowym jesteśmy zmuszeni przesunąć termin spotkania z rabinem Boazem Pashem. Nowy termin to najbliższa niedziela 8 października, po nabożeństwie, czyli około godziny 11.45. Za zmianę przepraszamy i zapraszamy do udziału. Miejsce: sala parafialna, ul. Kazimierza Wielkiego 29. Będziemy chcieli porozmawiać o rodzinie z perspektywy judaistycznej oraz chrześcijańskiej.

4. Zajęcia tygodniowe:
we wtorek lekcje religii zgodnie z planem.
Spotkanie dla młodzieży pokonfirmacyjnej odbędzie się w środę o godzinie 17.30.
Godzina biblijna obędzie się w czwartek o godzinie 11.00.
Zapraszamy także na spotkanie Ewangelickiego Duszpasterstwa Akademickiego Pronoja w czwartek o godzinie 20.00.

5. Już dzisiaj chcemy zaprosić na obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji we Wrocławiu. Przez 11 dni – od 20 do 31 października –zaplanowaliśmy wiele spotkań, koncertów, nabożeństw. Główne uroczystości rozpoczną się uroczystym nabożeństwem w kościele Marii Magdaleny, czyli tam, gdzie wrocławska reformacja miała swój symboliczny początek. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 10.30. Szczegóły obchodów i pełen program znajduje się na plakatach oraz w informacjach umieszczonych na naszej stronie internetowej oraz profilu facebook. Link do pełnego programu: https://www.naszaparafia.pl/blog/500-lat-reformacji-we-wroclawiu-x-festiwal-kultury-protestanckiej/

6. Rozpoczęła się akcja Prezent pod choinkę. Ta akcja, organizowana przez CME, polega na przygotowywaniu paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących dzieci w Ukrainie i Rumunii. Do poniedziałku 13 listopada, czyli przez nieco ponad miesiąc można przygotować takie paczki i przynosić do kancelarii. Jeżeli ktoś chciałby się zaangażować w tę akcję, ale nie może samemu przygotować paczki, to istnieje możliwość wpłacenia dowolnej kwoty na listę wystawioną w kancelarii. Za zebrane środki zostaną zakupione rzeczy do paczek, które zostaną spakowane podczas jednego ze spotkań Pronoi.

Cykl Modlitw o Kościoły ŚFL – Francja

Kraj zamieszkuje ponad 67,5 miliona obywateli. 65% mieszkańców to chrześcijanie: rzymscy katolicy 59%, protestanci 1,5%. Prawie 10% mieszkańców Francji to muzułmanie. Od początku XX w. Republika Francuska jest państwem świeckim, a kraj ten jest jednym z najbardziej ateistycznych społeczeństw na świecie. Przez stulecia przekonania religijne dzieliły państwo będąc przyczyną wojen, przemocy czy wypędzeń. We Francji funkcjonują trzy Kościoły należące do Światowej Federacji Luterańskiej:

Zjednoczony Protestancki Kościół Francji skupia w swoich szeregach wiernych wyznania luterańskiego (mniejszość) oraz reformowanego. Razem liczą oni 300 tysięcy wiernych.

Zjednoczony Protestancki Kościół Alzacji i Lotaryngii zrzesza 250 tysięcy wiernych i podobnie jak siostrzany Kościół Francuski jest unią reformowano-luterańską.

Malgaski Kościół Protestancki we Francji wywodzi się z Madagaskaru i jest odpowiedzią na duchowe potrzeby migrantów i ich dzieci urodzonych we Francji. Powołana w latach 50. XX w. wspólnota została założona przez afrykańskich studentów i dziś liczy 10 tysięcy wiernych.