Miała na imię Helena. Była matką cesarza Konstantyna – tego, który w 313 roku zalegalizował chrześcijaństwo w Cesarstwie Rzymskim. Cesarzowa przekroczyła już wiek 80 lat i miała jedno marzenie – odwiedzić prawdziwe miejsce ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Udała się więc do Jerozolimy. Ale nie przypuszczała, że na miejscu zadanie okaże się skomplikowane, wręcz niewykonalne. Dlaczego ewangeliści nie wskazali precyzyjnie lokalizacji tak ważnego miejsca? Czy mieli w tym jakiś cel? Okazuje się, że tak, a ich relacje jednak wskazały miejsce ukrzyżowania, tyle że trudno go szukać w topografii Jerozolimy. Zapraszam do wielkopiątkowej podróży do najważniejszego miejsca i najważniejszych wydarzeń dla każdego chrześcijanina. Marcin Orawski

Plan nabożeństwa internetowego – początek o godzinie 10.00
Uwaga! Na YouTube, w opisie znajdującym się pod filmem można wybierać poszczególne części nabożeństwa klikając na znacznik czasu.

0:00 Preludium – Gabriel Fauré (1845-1924) Après un rêve op. 7 nr 1
2:50 Powitanie – ks. Marcin Orawski
4:15 Pieśń „Na Golgotę, duszo, śpiesz” (Śpiewnik Ewangelicki 137)
8:45 Psalm 22 – czyta Joanna Brzastowska
9:21 Pieśń „O zraniony Jezu mój” (Śpiewnik Ewangelicki 149)
12:19 Ewangelii Pasyjnej – czytają: dk. Marta Zachraj-Mikołajczyk, ks. Paweł Mikołajczyk. Śpiew „7 Słów Jezusa na krzyżu” – Jacek Springer.
23:02 Pieśń „O głowo coś zraniona” (Śpiewnik Ewangelicki 142)
27:26 Kazanie – ks. Marcin Orawski
41:56 Pieśń „Tam na wzgórzu” (Śpiewnik Ewangelicki 163)
44:52 Modlitwa Główna i błogosławieństwo – biskup Ryszard Bogusz.
48:19 Pieśń „Chryste Panie pomóż nam” (Śpiewnik Ewangelicki 114)

Odnośniki do nabożeństw nietrentowych:
https://www.youtube.com/channel/UCrIGAANmhycqv8UFDr-4zGA/videos
https://www.facebook.com/luteraniewroclaw/

Ogłoszenia:

 1. Komunikat związany z obostrzeniami w Wielkim Tygodniu i podczas Wielkanocy – Parafia Ewangelicko-Augsburska we Wrocławiu Opatrzności Bożej (naszaparafia.pl)
 • Zapraszamy na nabożeństwa:
  Wielkanoc, godz. 10.00 – nabożeństwo ze spowiedzią i komunią świętą.
  Pn. Wielkanocny, godz. 10.00 – nabożeństwo Słowa.
  Nabożeństwa wielkanocne będą też dostępne w Internecie.
 • W święta wielkanocne kończy się coroczna akcja charytatywna „skarbonka dioakonijna”.
  Zebrane środki Diakonia Polska przekaże na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących – leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość. Jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości. Jest wyrazem miłosierdzia.

Wpłat można też dokonywać bezpośrednio na konto Diakonii: Polskiej:
78 1240 1037 1111 0000 0693 1384 (PLN)
Dopisek: Skarbonka Diakonijna 2021