14 listopada w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu odbyło się spotkanie wolontariuszy z Konsulem Generalnym Niemiec Hansem Jörgiem Neumannem.

W spotkaniu wzięli udział wolontariusze z Niemiec: Ozeana, Mereth, Elizabeth i Helge oraz koordynatorka wolontariatu Maryna Los i ks. Marcin Orawski.

Podczas spotkania konsul ucieszył się, że wszyscy obecni na spotkaniu wolontariusze pochodzą z terenów przygranicznych, ponieważ współpraca ponadgraniczna jest dla wrocławskiego konsulatu priorytetem. Okazuje się, że coraz więcej niemieckich firm inwestuje na Dolnym Śląsku i poszukuje pracowników znających język niemiecki.

Obecność niemieckich wolontariuszy w naszej parafii i ich praca w różnych placówkach (przedszkole, szkoła, lekcje niemieckiego dla dzieci w parafii, dom seniora) jest bardzo korzystna dla współpracy między naszymi krajami. Młodzi Niemcy zdobywają doświadczenie życiowe i zawodowe w różnych dziedzinach i uczą się języka polskiego, a mający z nimi kontakt Polacy uczą się języka niemieckiego.

Wspieranie młodzieży i współpracy ponadgranicznej to ważny aspekt pracy konsulatu. Pokrywa się to z celami prowadzonego przez parafię wolontariatu, zwłaszcza w obszarze pracy z uczniami w szkołach. Parafia i konsulat będą w przyszłości współpracować w tym zakresie.

Spotkanie było bardzo udane i na pewno zostanie powtórzone.