Tegoroczna edycja „Wieczorów organowych” obejmowała siedem koncertów odbywających się od 1 lipca do 12 sierpnia br. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej bp. Waldemar Pytel, Prezydent Miasta Rafał Dutkiewicz oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

W trakcie festiwalowych wieczorów wystąpili znakomici artyści, którzy przybyli z różnych stron świata, by zagrać na zabytkowym instrumencie Johanna Steinmeyera. Przypomnijmy – dzieło bawarskiego mistrza ma już dziewięćdziesiąt sześć lat (rok budowy: 1922) i nadal zachwyca brzmieniem zgromadzonych w kościele wiernych oraz słuchaczy.

Koncert inauguracyjny 13. Festiwalu wykonał Reinhard Seeliger z Görlitz, kantor i organista kościoła Piotra i Pawła (St. Peter und Paul), w którym znajdują się słynne „słoneczne” organy (Sonnenorgel). Z Nowego Jorku przybyła Gail Archer, tytularna organistka tamtejszej Centralnej Synagogi oraz wykładowca w Columbia University. Mieliśmy także okazję usłyszeć francuskiego wirtuoza Willy`ego Ippolito, będącego tytularnym organistą Bazyliki Notre- Dame d’Esperance w Charleville-Mezieres. Niezwykle ambitny program zaprezentował wrocławskiej publiczności Matthias Neumann. Artysta jest profesorem organów w Hochschule für Musik w Hamburgu oraz w Bayreuth. W festiwalowym programie nie mogło zabraknąć polskich muzyków, których regularnie zapraszamy do udziału w „Wieczorach”. Dużym sukcesem był recital przebywającego obecnie w Paryżu Karola Mossakowskiego. Ten wybitny absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu wykonał dzieła francuskich kompozytorów oraz improwizacje w różnych stylach muzycznych. Gościliśmy także Jarosława Tarnawskiego, adiunkta w poznańskiej uczelni, który wystąpił z programem złożonym z dzieł niemieckiego romantyzmu. Bardzo interesujący był także recital młodego organisty z Warszawy Marka Smoczyńskiego. Jest on m.in. absolwentem klasy organów zmarłej niedawno prof. Magdaleny Czajki.

„Wieczory organowe u Bożej Opatrzności” wpisały się już na stałe w panoramę imprez muzycznych, które w miesiącach wakacyjnych odbywają się we Wrocławiu. Realizacja projektu nie byłaby jednak możliwa bez środków pochodzących od sponsorów. Dziękuję za wsparcie finansowe Urzędowi Miasta oraz Impel Group, a także wydatnej pomocy naszej Parafii. Specjalne podziękowania kieruję do wszystkich ludzi dobrej woli, na czele z proboszczem Marcinem Orawskim, dzięki którym Festiwal może odbywać się w tak okazałej formie.

Dawid Ślusarczyk