Na pewno część z Was kojarzy naszych wolontariuszy, którzy od 5 lat przyjeżdżają z różnych krajów Europy do naszej Parafii, by uczestniczyć w projekcie „Wrocław – możliwości nie znają granic” realizowanego w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności (dawniej Erasmus+). Również i w 2020 roku, mimo problemów spowodowanych pandemią COVID-19 , we wrześniu przyjechało do nas 15 Wolontariuszy pochodzących z Francji, Gruzji, Hiszpanii, Niemiec i Ukrainy. Niestety, ze względu na COVID-owe ograniczenia, nie mogli tym razem przedstawić się Parafianom w tradycyjny sposób, w trakcie jednego z nabożeństw.

W związku z tym będziemy ich przedstawić za pośrednictwem naszej strony internetowej, w cyklu krótkich postów.

Najpierw jednak opowiemy nieco o ich działalności we Wrocławiu. Nasi wolontariusze angażują się w działalność w wielu instytucjach na teranie Wrocławia: w parafialnym Domu Seniora i Przedszkolu „Wesołe Nutki” oraz w kilku szkołach, takich jak Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 29, Chrześcijańska Szkoła Podstawowej „ARKA” czy Autorska Szkoła Podstawowa „Jaskółka”. W ramach tej działalności Wolontariusze pomagają aktywnie dzieciom i młodzieży, prowadzą lekcje z wykorzystaniem nieformalnych metod edukacyjnych, uczą swoich ojczystych języków. Wolontariusze organizują również ciekawe spotkania tematyczne, na których młodzież ma okazję poruszyć nurtujące ich problemy, takie jak brak tolerancji, wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi i ochroną środowiska, inicjatywy obywatelskie itp. Oprócz tego uczestnicy urządzają wieczory kulturalne, mające na celu prezentację ich krajów, zwyczajów i kultury.

Parafia Ewangelicko-Augsburska Opatrzności Bożej stale wspiera Wolontariuszy w ich aktywnościach. Ciągle szukamy partnerów do współpracy w projekcie. Dotychczas współpracowaliśmy organizacjami społecznymi i placówkami edukacyjnymi, takimi jak np. Alliance Française, Europäische Bibeldialoge, Fundacja Bente Kahan, Fundacja Krzyżowa, Fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, Grupa Mniejszości Ukraińskiej i Gruzińskiej, projekt Brave Kids, Stowarzyszenie Żółty Parasol, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Wrocław. Współpracowaliśmy również z wrocławskimi konsulatami Niemiec i Ukrainy oraz honorowymi konsulami Gruzji i Hiszpanii.

Wyglądajcie kolejnych postów, w których przedstawimy Wam poszczególne wolontariuszki i wolontariuszy i ich działalność w ramach projektu.

Projekt „Wrocław – możliwości nie znają granic” jest finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (https://eks.org.pl/).