Kiedyś to było, prawda? „Trwali w nauce apostolskiej i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach”. Jak ci chrześcijanie się kochali, jak wierzyli, jak się wspierali? A dzisiaj? Panie, lepiej nie mówić. Za mojej młodości jeszcze było dobrze, ale teraz? Ludzie do Kościoła nie chodzą, Boga się nie boją, kobiety są biskupkami, a do tego ta poprawność polityczna. Świat się kończy, proszę pana.             Słyszeliście takie opinie? Zgadzacie się z nimi? Zastanówmy się razem skąd się biorą? A ponadto, dlaczego moje poglądy wydają się mi się najrozsądniejsze? I dlaczego inni nie myślą tak rzeczowo, jak ja 😉? Zapraszam, Marcin Orawski.

Link do transmisji NA ŻYWO: https://youtube.com/live/_lxsLKh4xMg?feature=share

Link do transmisji NA ŻYWO: https://youtube.com/live/_lxsLKh4xMg?feature=share

Ogłoszenia:

  • Zapraszamy na nabożeństwo w przyszłą niedzielę o godz. 10.00. 
  • W najbliższą środę 26 lipca zapraszamy na Koncert muzyki chóralnej w wykonaniu Młodzieżowego Chóru Kameralnego z Koblenz (Niemcy). Na naszym profilu Facebook można poczytać o dokonaniach chóru, a także znaleźć link do niektórych utworów w ich wykonaniu. Początek koncertu o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
  • Zapraszamy na ostatni koncert w ramach tegorocznego festiwalu Wieczory Organowe u Bożej Opatrzności. Wystąpi Dawid Górny, a w programie znajdą się między innymi utwory Fritza Lubricha, Moritza Brosiga, Maxa Regera. Koncert odbędzie się w najbliższą sobotę, 29 lipca, o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
  • W przyszły poniedziałek, 31 lipca, zapraszamy na wakacyjne spotkanie seniorów. Początek o godzinie 11.00 w sali parafialnej, zakończenie o 13.00 wspólnym obiadem w Kamienicy pod Aniołami. Zapraszamy.

Modlitwa o Kościoły Światowej Federacji Luterańskiej: Gwatemala

Kraj w Ameryce Środkowej zamieszkuje blisko 17 milionów ludzi, z czego prawie 60% żyje poniżej granicy ubóstwa. Skutkiem biedy jest znaczy wzrost przestępczości – zwłaszcza w dużych miastach. Przez dziesięciolecia kraj był nękany wojną domową, która zakończyła się na początku XXI w. pochłaniając 200 tysięcy ofiar śmiertelnych. Gwatemala jest państwem „młodym” demograficznie, bowiem 40% mieszkańców to młodzież poniżej 15 roku życia.

Ponad 82% mieszkańców to chrześcijanie. Wielu z nich „łączy” chrześcijaństwo z praktykami odziedziczonymi po zamieszkujących Mezoamerykę Majach. Niemal 42% społeczeństwa stanowią protestanci. Ponad 11% mieszkańców deklaruje się jako bezreligijni lub niewierzący.

W Gwatemali funkcjonują dwa Kościoły będące członkami Światowej Federacji Luterańskiej:

Kościół Augustiańsko-Luterański w Gwatemali liczy niespełna 3000 wiernych. Kościół powstał w czasie wojny domowej jako niewielka wspólnota niosąca pomoc i pociechę ludziom dotkniętym konfliktem.

Kościół Luterański w Gwatemali liczy 950 członków został założony w 1995 roku) przez grupę osób zaniepokojonych sytuacją społeczną, ekonomiczną, polityczną i duchową w swoim kraju.