
W latach 70. psychologowie przeprowadzili słynny eksperyment. Uśpili szympansa i namalowali mu na czole czerwoną kropkę. Gdy zwierzę zobaczyło się w lustrze, od razu dotknęło własnego czoła. To był dowód na samoświadomość. Szympans wiedział: „To ja”. Ale była jedna rzecz, której szympans w lustrze NIE zrobił. Nie poczuł się nieswojo. Nie próbował zasłonić swojego ciała. Nie odwrócił wzroku. Nie poczuł wstydu.
W najbliższą niedzielę chcę zaprosić do pewnego eksperymentu myślowego. Zdmuchniemy kurz ze starej historii o Adamie, Ewie i wężu. Spróbujemy przeczytać ją nie jak bajkę o ukradzionym owocu, ale jak zapis momentu, w którym ludzkość zdawała swój własny, o wiele trudniejszy „test lustra”.
Porozmawiamy o tym: dlaczego biblijny „raj” przypominał złotą klatkę? Czym są nasze współczesne „listki figowe”? I czy wygnanie z raju na pewno było katastrofą? A może… Koniecznym etapem dojrzewania? Jeśli nie wystarczają Ci proste odpowiedzi, to zapraszam, Marcin Orawski
Link do transmisji online (YouTube)
#TestLustra #EwolucjaŚwiadomości #AdamIEwa #PsychologiaBiblii #TrudnePytania #KościółInaczej
Zaśpiewamy pieśni:
378 Już po wszystkim świecie (1-5)
383 Panie, w swym Słowie (1-4)
756 Spojrzyj na Jezusa (1-4)
775 Zaufaj nowej drodze (1-3)
Introit nr 25
Link do transmisji online (YouTube)

Link do transmisji online (YouTube)
Ogłoszenia:
⛪ Nabożeństwo niedzielne. Serdecznie zapraszamy na nabożeństwo w przyszłą niedzielę, 15 lutego, o godzinie 10:00. Nabożeństwo będzie połączone ze spowiedzią i Komunią Świętą.
📌 Spotkanie z pasją. Zapraszamy na kolejne Spotkanie z pasją, poświęcone historii rodziny Kornów – zasłużonej dla Wrocławia rodziny wydawców i księgarzy – oraz miejscom związanym z ich działalnością w przestrzeni miasta. Spotkanie będzie miało formę prelekcji z możliwością rozmowy i zadawania pytań po jej zakończeniu.
📅 Poniedziałek, 9 lutego 2026 r., godz. 18:30
📍 Sala parafialna, ul. Kazimierza Wielkiego 29
🎤 Prowadzenie: Stefan Iwański. Serdecznie zapraszamy!
👥 Spotkanie seniorów. Zapraszamy na lutowe spotkanie seniorów. Rozpoczniemy je wspólnym czasem rozmowy i spotkania w sali parafialnej, a zakończymy obiadem.
📅 Poniedziałek, 16 lutego, godz. 11:00
📍 Sala parafialna, ul. Kazimierza Wielkiego 29
🍽️ Zakończenie spotkania wspólnym obiadem o godz. 13:00 w Kamienicy pod Aniołami
📌 Stałe zajęcia tygodniowe
Wtorek:
• Lekcje religii – przerwa zimowa (ferie)
• Próba chóru parafialnego – godz. 19:00
Czwartek:
• Godzina biblijna – godz. 11:00
• Spotkanie młodzieży pokonfirmacyjnej – przerwa zimowa (ferie)
• Ewangelickie Duszpasterstwo Akademickie „Pronoja” – przerwa zimowa (ferie)
