Choć niemal cały luty przed nami, to spójrzmy jeszcze raz, jak minął w naszej parafii pierwszy miesiąc roku 2023. Nie ukrywajmy, działo się wiele!

4 stycznia gościliśmy w naszym kościele Taizé Wrocław – grupę niezwykłych młodych ludzi skupionych wokół ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, którzy zorganizowali i poprowadzili modlitwę w stylu wypracowanym przez tę wspólnotę. Jak zawsze wydarzenie miało charakter bardzo kontemplacyjny, z piękną, stonowaną oprawą muzyczno-wokalną, ale i czasem ciszy, pozostawionym na refleksję i modlitwę.

zdj. https://www.facebook.com/Taize.Wroclaw

6 stycznia po nabożeństwie epifanijnym odbył się koncert kolęd w wykonaniu chóru Ostinato, prowadzonego przez p. Lilianę Jędrzejczak. Razem z chórem odwiedziliśmy różne zakątki świata, słuchając (a niekiedy i śpiewając razem z Ostinato!) utworów świątecznych w rożnych językach. Fotorelacja dostępna pod linkiem: TUTAJ.

Mieliśmy również przyjemność gościć 7 stycznia w naszej parafii ekumeniczny opłatek Koła Przewodników Miejskich Wrocławskiego Oddziału PTTK. Zwróćcie proszę uwagę na swobodę, z jaką widoczny za zdjęciu p. Witt, jeden z filarów naszej parafii, przemawia od pulpitu. Czy nie jest to praktyczna realizacja reformacyjnego hasła o powszechnym kapłaństwie?

zdj. https://twitter.com/luteranie_wroc/status/1612168760609361926

16 stycznia dr hab. Joanna Szczepankiewicz-Battek podzieliła się spostrzeżeniami z podróży studyjnej z Azerbejdżanu. Przy okazji można było skosztować azerskiej herbaty i konfitur. Atmosfera była wyśmienita i dwie godziny opowieści, bogato ilustrowanej zdjęciami, wcale się nie dłużyły.

zdj. Paweł Mikołajczyk

Między 17-22 stycznia zebrał się Komitet Organizacyjny Przedzgromadzenia Kobiet Światowej Federacji Luterańskiej. We wrześniu w Krakowie odbędzie się Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej (więcej informacji: TUTAJ). Tuż przed nim odbędą się zgromadzenia delegatów w podgrupach: kobiet, mężczyzn i młodzieży. Cieszymy się, że Przedzgromadzenie Kobiet odbędzie się właśnie we Wrocławiu. Przy okazji – słowo „przedzgromadzenie” może budzić różne emocje. Jeżeli ktoś takie emocje odczuwa, to propozycje innego tłumaczenia terminu „preassembly” można wysłać na adres parafii korespondencją tradycyjną.

https://www.facebook.com/luteranie

Jak zawsze wzięliśmy udział w tegorocznych obchodach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Choć chrześcijanie są zróżnicowani, to całkowicie podpisujemy się pod ekumenicznym hasłem jedności w pojednanej różnorodności. W tym duchu z radością uczestniczyliśmy na centralnym nabożeństwie wrocławskich obchodów TMoJCh w rzymskokatolickiej Katedrze św. Jana Chrzciciela 20 stycznia. Dwa dni później mieliśmy przyjemność być gospodarzami drugiego wydarzenia w ramach obchodów TMoJCh we Wrocławiu. Tym razem był to koncert ekumenicznego zespołu młodzieżowego LAAU, pod kierownictwem Kariny Reske, który od kilku miesięcy działa przy naszej parafii.

zdj. Marcin Orawski

Ten miesiąc był prawdziwą ucztą muzyczną, bo kolejny koncert w naszym kościele odbył się już tydzień później, 29 stycznia. Chóry Cantiamo Tutto i Con Passione, pod dyrekcją Sebastiana Sikory, pozwoliły ponownie powrócić do świątecznego nastroju, wykonując piękne aranżacje kolęd.

fot. Marcin Orawski

Cały czas bardzo aktywnie działają wolontariuszki i wolontariusze z projektu „Wrocław – Możliwości nie znają granic” realizowanego przez parafię w ramach programu UE Europejski Korpus Solidarności. Poza pracą w szkołach, przedszkolach i Dziennym Domu Senior+, wolontariusze organizują m.in wieczory kulturalne, przybliżające historię, geografię, kulturę i kuchnię krajów, z których pochodzą. 25 stycznia odbył się wieczór gruziński.

https://www.facebook.com/EVSWroclaw

Jak widać, sporo wydarzeń miało miejsce w naszej parafii – a to tylko te spoza zwykłej działalności. Jak zawsze spotykaliśmy się na niedzielnych (i nie tylko) nabożeństwach, odbywały się czwartkowe godziny biblijne, w drugi poniedziałek miesiąca odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych luteranizmem i dyskusyjne spotkanie biblijne, regularnie w środy spotyka się parafialna młodzież pokonfirmacyjna (tych co jeszcze nie byli zapraszamy!), „starsza młodzież” studiująca (i nie tylko) spotyka się w czwartki, wtorkowe lekcje religii co tydzień gromadzą tyle entuzjazmu i/lub energii, że aż ciężko uwierzyć, że mogą je pomieścić nasze salki parafialne. To wszystko dzieje się, ponieważ są ludzie, którzy chcą angażować się w te działania, organizować je i w nich uczestniczyć. Ostatecznie parafia – i Kościół w ogóle – to przecież ludzie i relacje jakie nas łączą. Dziękujemy Wam za ten piękny pierwszy miesiąc roku, a kolejny też zapowiada się całkiem dobrze!

Paweł Mikołajczyk