Od czwartku do poniedziałku (7-11 września 2023 r.) gościliśmy w naszej parafii i w Kamienicy pod Aniołami grupę ponad 100 kobiet, które ze wszystkich zakątków świata przyjechały na 13. Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Zgromadzenia Ogólne odbywają się co 7 lat i biorą w nich udział delegaci wszystkich Kościołów luterańskich zrzeszonych w ŚFL.
Intensywne obrady rozpoczęły się w piątek nabożeństwem przygotowanym przez księży-kobiety z Polski, ale prowadzonym wspólnie przez duchowne z całego świata: Polski, RPA, Brazylii, Kolumbii, Hongkongu. Ogromnym przeżyciem było uczestniczenie w wielojęzycznej liturgii i śpiewie. W połączeniu z często bardzo barwnymi strojami liturgicznymi uczestniczek dawało to potężny zastrzyk pozytywnej energii.
Po nabożeństwie odbyła się pierwsza sesja plenarna, w której mogli wziąć udział także nasi parafianie. Lokalny komitet organizacyjny w prezentacji krótko przedstawił najważniejsze wydarzenia związane z historią chrześcijaństwa oraz luteranizmu w Polsce, a także obecną sytuację kobiet-ewangeliczek w okresie od II Wojny Światowej po dzień dzisiejszy.
Kwestię zaangażowania w pracę w Kościele oraz ordynacji kobiet w Polsce podjął film przygotowany we współpracy z Fundacją Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji, a rozwinęły je biorące udział w spotkaniu ordynowane w ubiegłym roku księża: Karina Chwastek-Kamieniorz, Małgorzata Gaś, Katarzyna Kowalska, Wiktoria Matloch, Halina Radacz i Katarzyna Rudkowska. Niestety ze względu na inne obowiązki nie uczestniczyły w nim trzy pozostałe księża: Beata Janota, Izabela Sikora i Marta Zachraj-Mikołajczyk. Potem był czas na zadawanie pytań, z czego chętnie skorzystały delegatki. Usłyszeć można było głównie wyrazy radości, że Polska dołączyła do krajów ordynujących kobiety. Pojawiały się jednak także konkretne pytania, jak na przykład: co zamierzacie zrobić, by więcej kobiet chciało podejmować misję duchownej w waszym Kościele? Na zakończenie tej części obrad duchowne rozdały delegatkom świeżo wydaną książkę „Powołane przez Boga” o drodze, determinacji i zaangażowaniu kobiet, absolwentek Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, w służbie Kościołowi. Była to też jedyna okazja na uzyskanie egzemplarza z autografami.
Jednym z nadal bardzo ważnych i dyskutowanych podczas obrad tematów była sprawiedliwość płci (gender justice). Niestety język polski wypaczył znaczenie słowa gender, które zostało jednoznacznie powiązane z płcią biologiczną (angielskie sex). W języku angielskim gender ma zupełnie inne, znacznie szersze znaczenie i dotyczy raczej sfery kulturowej, społecznej i psychicznej, niż typowo fizycznej. Przysłuchując się dyskusji kobiet, które przyjechały z różnych kultur, z bagażem różnych doświadczeń można zrozumieć, dlaczego ten temat jest ciągle tak istotny. Nierówny dostęp do pracy, tzw. szklany sufit, praca na „dwóch etatach”, brak zabezpieczeń socjalnych to tylko czubek góry lodowej. Temat gender w różnych aspektach, w tym również teologicznym przewijał się praktycznie na wszystkich sesjach.
Organizatorki przygotowały makatkę z symbolem zgromadzenia. Część symbolizującą jedno ciało miały wypełnić delegatki, część symbolizującą jednego ducha – przedstawicielki organizatorów, otwartą pozostawała kwestia, kto wypełni część symbolizującą jedną nadzieję. I tutaj entuzjastycznie zareagowało młode pokolenie: Zosia i Giovana. Tak, młodzież jest naszą nadzieją.
Niedziela jako dzień święty została przeznaczona na spotkanie ze Słowem Bożym i relaks. Podobnie jak w piątek nabożeństwo przyniosło wiele wzruszeń i pozytywnych emocji. Słowo Boże rozbrzmiewało w wielu językach dając poczucie ponadkulturowej wspólnoty. Po nabożeństwie gościnie zostały zaproszone na spotkanie z parafianami w naszej sali parafialnej i na podwórku, gdzie można było osobiście porozmawiać i nawiązać kontakty.
Po lunchu panie udały się na wycieczki. Część grupy pojechała autokarem do Świdnicy, a część meleksami wyruszyła na zwiedzanie Wrocławia. Wieczorem na podwórku Kamienicy pod Aniołami odbyło się party z tańcami i wspólnymi śpiewami.
W poniedziałek po sesji podsumowującej panie odjechały do Krakowa, gdzie obecnie trwa Zgromadzenie Ogólne.
IO
Photo: LWF/Albin Hillert (LWF Thirteenth Assembly, Poland 2023)
Janusz Malik
Iwona Orawska