Rok temu, dzięki Justynie Mikołajczyk, radnej Osiedla Stare Miasto, Janowi Piontkowi z Fundacji WeźPomóż oraz ks. Marcinowi Orawskiemu i pracownikom Kamienicy pod Aniołami, na parkingu pod ścianą Kamienicy stanęła pierwsza staromiejska lodówka społeczna. Uroczyste otwarcie nastąpiło po nabożeństwie, w niedzielę 3 czerwca. Z tej okazji odbył się też przed kościołem sąsiedzki piknik przygotowany przez Kamienicę pod Aniołami.

W tym roku, w niedzielę 9 czerwca, świętowaliśmy wspólnie rocznicę otwarcia lodówki. Pani Justyna Mikołajczyk i pan Jan Piontek podkreślali, że lodówka odniosła wielki sukces i ludzie chętnie z niej korzystają – zarówno ci zabierający z niej jedzenie, jak i ci, którzy je zostawiają dla innych. Okazało się też, że lodówka ma walor edukacyjny – dzięki temu, że jedzenie zostawiają w niej całe rodziny, dzieci uczą się dzielenia się jedzeniem z potrzebującymi.

Co można włożyć do lodówki? Oczywiście tylko rzeczy nadające się do spożycia – nie mogą być zepsute czy przeterminowane.

  • mięso, konserwy, wędliny
  • sery, jogurty, jajka, mleko itp.
  • gotowe dania
  • przygotowane lub kupione kanapki
  • domowe jedzenie – np. jeśli zostało nam coś z obiadu – zapakowane w pojemniki opatrzone datą przygotowania posiłku
  • ciasta
  • warzywa i owoce

fot. Daria Stolarska, Anna Górka