Wielu z Was pyta, w jaki sposób można pomóc tym, którzy uciekają przed wojną. Dziękujemy z tę troskę i chęć zaangażowania się. Jest wiele organizacji, w tym nasze kościelne, które prowadzą zbiórkę ofiar. Wspieramy te inicjatywy, ale konkretna pomoc jest potrzebna także u nas. Wiemy kogo i jak bezpośrednio możemy i będziemy mogli wesprzeć. Wśród pracowników naszej parafii są Ukraińcy, mamy też wolontariuszy z Ukrainy. Dla nich to szczególnie ciężki czas. Prawie wszyscy oczekują na przyjazd do Wrocławia najbliższych. Robimy wszystko, aby czuli wsparcie ze strony parafii, zarówno psychiczne, jak i materialne.

Mamy też informację, że z parafii ewangelickich w Charkowie i z pobliskich miejscowości, które aktualnie są ostrzeliwane, kilka rodzin jest już w drodze do Polski i do Wrocławia. Jadą samochodami, ale wiedzą, że mężczyźni, którzy są kierowcami nie przekroczą granicy, więc kobiety i dzieci będą musieli poruszać się dalej pieszo. Czekamy na wiadomość, kiedy przekroczą granicę, abyśmy mogli ich stamtąd odebrać.

W miarę, jak będą do nas docierać, będziemy wiedzieli więcej na temat ich potrzeb rzeczowych. Ale już dzisiaj uruchamiamy zbiórkę środków pieniężnych i najpotrzebniejszych rzeczy. Ofiary można wpłacać w kancelarii parafialnej lub na konto parafii: 27 1050 1575 1000 0023 1850 9458 z dopiskiem „Pomoc Ukrainie”.  Każdą zebraną złotówkę przekażemy na konkretną pomoc konkretnym osobom tutaj na miejscu. W związku z tym uruchamiamy akcję.

Już w tej chwili potrzebujemy:

 1. Informacji, kto dysponowałby możliwością pojechania na granicę z Ukrainą, żeby przewieźć rodziny we wskazane miejsce. Prosimy o informację o możliwości transportu nieodpłatnego i odpłatnego (dziś jeszcze nie wiemy kiedy taki przejazd będzie realizowany).
 2. Środków na opłacenie ubezpieczenia, środków higienicznych, lekarstw i innych środków pierwszej potrzeby dla uchodźców, którzy w najbliższych dniach do nas dotrą.
 3. Środków na zakup pralki i proszków do prania.

Od jutra w kancelarii parafialnej zbieramy:

 • żywność długoterminową (makaron, ryż, konserwy itd.)
 • środki higieny osobistej (pasty do zębów, bielizna, pieluchy, w tym pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe),
 • proszki do prania,
 • świece,
 • baterie,
 • zapalniczki,
 • apteczki.
 • Przyjmujemy także informacje o osobach, które potrzebują noclegu krótkoterminowego w pokoju hotelowym.

Sytuacja nieustannie się zmienia, na pewno pojawią się nowe potrzeby i okoliczności. Prosimy o wsparcie i modlitwę. Wierzymy, że dobro znów ostatecznie zwycięży, także przy naszym wspólnym udziale.