2 grudnia, w Pierwszą Niedzielę Adwentu, trudno było się nudzić. Dzień rozpoczął się nabożeństwem, podczas którego biskup Ryszard Bogusz, prezes Diakonii Polskiej, zainaugurował w naszej parafii Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Symbolem tej akcji są charakterystyczne świece z motywem bożonarodzeniowym. Zostały one zapalone przez uczestniczki diecezjalnego zjazdu młodzieży, który odbywał się w tym roku w naszej parafii. Podczas tej wspólnej akcji charytatywnej katolickiego Caritas, obu ewangelickich Diakonii i prawosławnego Eleos, we wszystkich parafiach czterech Kościołów rozprowadzane są świece wigilijne. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na projekty tych organizacji skierowane do dzieci ubogich i potrzebujących: dożywianie w szkole, zakup podręczników i materiałów szkolnych, pomoc rodzinom w trudnych sytuacjach życiowych.

Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Robert Sitarek, dyrektor Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu. W nabożeństwie uczestniczyli również ks. Paweł Meler, diecezjalny duszpasterz młodzieży i dk. Izabela Sikora ze Szczecina. O oprawę muzyczną zadbał kantor naszej parafii, Dawid Ślusarczyk, który grał na organach , skrzypek Tomasz Kwieciński, sopranistka Joanna Klisowska oraz nasz Kameralny Chór Żeński.

Po nabożeństwie, które (jak to bywa z uroczystymi nabożeństwami) trwało dość długo, nadeszła oczekiwana przez wszystkich, a zwłaszcza najmłodszych, chwila. Wreszcie można było udać się do Kamienicy pod Aniołami, dokąd kilka lat temu przeniósł się parafialny Kiermasz Adwentowy. Przez kilka tygodni dzieci ze szkółki niedzielnej wraz z rodzicami przygotowywały pod okiem pani Magdaleny Opanowicz kartki świąteczne z motywem wesołej choinki, a wielu innych parafian przygotowywało wieńce adwentowe, stroiki na wigilijne stoły, ozdoby na drzwi, bombki i inne ozdoby choinkowe, a także słodkie przysmaki. Największym powodzeniem cieszyła się kiermaszowa kawiarenka, w której można było skosztować domowych ciast, pysznego barszczu, gofrów, a nawet grzanego wina i ponczu. To ostatnie stanowisko obsługiwały nasze wolontariuszki z Niemiec – Anita i Carola, które rozgrzewające napoje przygotowały według rodzinnych receptur.
Cały dochód z kiermaszu – 6732 zł – został w tym roku przeznaczony na budowę szkoły i przedszkola w Ugandzie, do których ma uczęszczać około 500 dzieci różnych wyznań. Budowę organizują siostry pallotynki, które podobne przedsięwzięcie zrealizowały już w Rwandzie.

Dzień zakończył się pierwszym koncertem z cyklu „Adwent u Bożej Opatrzności”. Na naszych organach zagrali studenci klasy organów wrocławskiej Akademii Muzycznej.

Daria Stolarska, fot. Krzysztof Bens