Majątek nie zawsze jest błogosławieństwem. Doświadczyli tego Abraham i jego bratanek Lot. Ziemia, na której mieszkali, okazała się zbyt ciasna dla nich obu. Jak rozwiązali spór? Czy ten, kto ustępuje przyznaje się do porażki? Czy ten, do kogo zostaje wyciągnięta ręka, ma powody do triumfu i czucia się zwycięzcą? Co konflikty mówią o nas? A także, w kontekście Reformacji: czy nie lepiej by było, gdyby Marcin Luter został jednak w Kościele rzymskokatolickim i nie doprowadził do podziału? To tylko kilka pytań, na które będę próbował szukać odpowiedzi. Jeśli którekolwiek z nich Cię zainteresowało, to zapraszam do dołączenia, Marcin Orawski

W czasie nabożeństwa wystąpią: konsort renesansowych fletów poprzecznych La Viva Fiamma oraz zespół wokalny Exploratori Ensemble, organy– Marek Pilch

Link do transmisji: Otwarty Kościół – Niedziela Reformacji

Link do transmisji: Otwarty Kościół – Niedziela Reformacji

Ogłoszenia:

  • Zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach w ramach obchodów 500 lat Reformacji we Wrocławiu. Szczegóły na plakatach, ulotkach oraz na naszych stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Więcej: http://fkp.wroclaw.pl/
  • We wtorek 31 października zapraszamy na nabożeństwo w Pamiątkę Reformacji. Rozpocznie się o godzinie 17.00, a wystąpią między innymi: nasz chór parafialny (po raz pierwszy), chór Capella Ecumenica oraz Joanna Klisowska.
  • W środę 1 listopada zapraszamy na nabożeństwo w Pamiątkę Umarłych. Rozpocznie się o godzinie 10.00.
  • W związku z dniami świątecznymi nie odbędą się w tym tygodniu lekcje religii, próba chóru parafialnego oraz czwartkowa godzina biblijna.
  • Zapraszamy na nabożeństwo w przyszłą niedzielę o godz. 10.00 – ze spowiedzią i Komunią Świętą.
  • Rozpoczęła się akcja Prezent pod choinkę. Ta akcja, organizowana przez CME, polega na przygotowywaniu paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących dzieci w Ukrainie i Rumunii. Do poniedziałku 13 listopada, czyli przez nieco ponad miesiąc można przygotować takie paczki i przynosić do kancelarii. Jeżeli ktoś chciałby się zaangażować w tę akcję, ale nie może samemu przygotować paczki, to istnieje możliwość wpłacenia dowolnej kwoty na listę wystawioną w kancelarii. Za zebrane środki zostaną zakupione rzeczy do paczek, które zostaną spakowane podczas jednego ze spotkań Pronoi.

Cykl Modlitw o Kościoły ŚFL

Szwajcaria

Kraj zamieszkuje ponad 8,6 miliona mieszkańców. Mimo, że Szwajcaria jest matecznikiem ewangelicyzmu reformowanego, większość mieszkańców to rzymscy katolicy (36,5%). Reformowani stanowią 24,5% mieszkańców. Prawie 6% należy do innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich. Muzułmanie to 5,2% mieszkańców. Natomiast ¼ Szwajcarów deklaruje brak przynależności wyznaniowej. 

Księstwo Liechtensteinu 

Państwo położone między Austrią a Szwajcarią. Zamieszkuje je prawie 40 000 osób. Rzymski katolicyzm jest zgodnie z konstytucją religią państwową i wyznawany jest przez 76% mieszkańców kraju. Około 9% obywateli to protestanci, z czego większość to luteranie. Ponadto kilkaset obywateli jest wyznania prawosławnego. W Liechtensteinie żyje także stosunkowo duża diaspora muzułmańska – ponad 2 tys. osób.

Federacja Ewangelicko-Luterańskich Kościołów Szwajcarii i Księstwa Lichtensteinu istnieje od 1967 roku, zrzesza pięć parafii luterańskich w: Bazylei, Bernie, Genewie i Zurychu (Szwajcaria) oraz Vaduz (Liechtenstein) i liczy niecałe 4 tysiące wiernych. Każda z parafii ma swój własny charakter wynikający z historii jej powstania, z jej lokalnego kontekstu, a także z różnic językowych. Parafie posługują się m.in. językiem niemieckim, fińskim, angielskim, duńskim, norweskim.