Po co czekać? Jaką mamy gwarancję, że się doczekamy? Adwent oznacza przyjście i w ciągu tych kilku tygodni przygotowujemy się, rozbudzamy w sobie na nowo tęsknotę do Bożej obecności i oczekujemy, że wkroczy w nasz świat. Pewnie łatwiej byłoby nie oczekiwać i zając się tym co możemy mieć tu i teraz. Jeżeli jednak zadamy sobie ten trud to możemy odkryć coś zadziwiającego. Samo oczekiwanie może nas zmienić. Spójrzmy z ks. Markiem Bożkiem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży, jak niewielki i nieistotny zbór w Filadelfii odnajduje siłę w swojej wierności i oczekiwaniu. Serdecznie zapraszamy do kościoła Opatrzności Bożej we Wrocławiu i na transmisję nabożeństwa.

Pieśni: 650, 18, 9, 307, 24.

Ogłoszenia:

 • Zapraszamy na spotkanie Bezpieczne przestrzenie – Wspólnota bez uprzedzeń. To okazja do wymiany doświadczeń i budowania wspólnoty, która dąży do pozytywnych zmian. Razem możemy tworzyć otoczenie, w którym każdy może czuć się bezpieczny i akceptowany. Zapraszamy do dołączenia do naszych działań na rzecz budowania lepszego, bardziej otwartych przestrzeni dla wszystkich!

Plan:
15 grudnia 2023 (piątek)
17.00 Nabożeństwo adwentowe. Nabożeństwo ze spowiedzią i Komunią Świętą z kazaniem ks. prof. Marka Uglorza
18.30 Azyle dla uchodźców
Spotkanie z ks. Juttą Schnurr z Bambergu, która pomaga uchodźcom, tworząc w parafiach ewangelickich azyle oraz pomagając rodzinom uchodźczym w legalizacji pobytu, zdobyciu pracy, znalezieniu przedszkola lub szkoły

16 grudnia (sobota)
14.00 Projekcja filmu „Wszystkie nasze strachy” Historia Daniela – artysty, aktywisty, człowieka wierzącego, który zmaga z homofobią lokalnej społeczności
16.00 Dyskusja panelowa
„Bezpieczne przestrzenie – Wspólnota bez uprzedzeń”

Alina Szeptycka – pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania
Ksiądz Ute Sauerbrey – proboszcz parafii luterańskiej w Berlinie-Lübars
Mariusz Ławnik – prezes Stowarzyszenia „Tęczowi Społecznicy”
Kamil Losiak – członek zarządu Fundacji „Wiara i Tęcza”
18.00 – świąteczny poczęstunek
📍 Miejsce: sala Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 29.

 • Zapraszamy na nabożeństwo w przyszłą niedzielę. W trakcie nabożeństwa wystąpią dzieci ze Szkółki Niedzielnej z przedstawieniem jasełkowym oraz zespół rodzinny Melodicor. Kazanie wygłosi ks. Ute Sauerbrey z Berlina-Lubars. Po nabożeństwie dzieci zapraszamy na spotkanie z Mikołajem, a wszystkich uczestników nabożeństwa na świąteczny poczęstunek.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie z pasją, na którym o kulturze tzw. olędrów – początkowo w większości mennonitów – opowie Anna Oryńska. Spotkanie odbędzie się 11 grudnia 2023 r. o godz. 18.00 w sali parafialnej kościoła Opatrzności Bożej (wstęp wolny, wejście za budynkiem kościoła).
 • Zajęcia tygodniowe:
  we wtorek lekcje religii zgodnie z planem.
  Spotkanie dla młodzieży pokonfirmacyjnej odbędzie się w środę o godzinie 17.30.
  Próba chóru parafialnego w środę o 19.45
  Zapraszamy także na spotkanie Ewangelickiego Duszpasterstwa Akademickiego Pronoja w czwartek o godzinie 20.00.
 • W kancelarii parafialnej można nabyć świąteczne opłatki oraz świece wigilijnego dzieła pomocy dzieciom.

 • Zapraszamy w środę, 20 grudnia o godz. 18.00 na koncert kolędowy w wykonaniu uczniów Voice Academy! Koncert odbędzie się w sali parafialnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego 29 (wejście z tyłu po lewej stronie). Najpierw usłyszycie kolędy, pastorałki  i piosenki świąteczne, a potem porywamy Was do wspólnego kolędowania.
 • Dziękując kierowcom, którzy parkują za kościołem, za dostosowywanie się do wskazówek kierujących ruchem, chcielibyśmy ponownie zaapelować, aby przed opuszczeniem pojazdu zostawić za szybą numer kontaktowy. Dla chętnych możemy wydrukować numery telefonów oraz je zalaminować, aby mogły służyć wielokrotnie. Zapraszamy do kontaktu z kancelarią po zakończeniu nabożeństwa.

Cykl Modlitw o Kościoły ŚFL – Finlandia

Kraj zamieszkuje ponad 5,5 miliona mieszkańców. Finowie są społeczeństwem otwartym, innowacyjnym gospodarczo, nakierowanym na ekologię i zdrowy tryb życia. Istotnym czynnikiem politycznym kształtującym świadomość Finów jest sąsiedztwo z Rosją. Eskalacja rosyjskich gróźb i wojna na Ukrainie sprawiły, że Finowie zdecydowali się złożyć akces do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W Finlandii status Kościołów państwowych mają prawosławni i luteranie, którzy stanowią ponad połowę populacji. Kościół Ewangelicko-Luterański Finlandii liczy ponad 3,5 miliona członków. Mimo silnych chrześcijańskich tradycji tylko 2% Finów chodzi do kościoła w każdą niedzielę. Kościoły zapełniają się w święta i przy okazji uroczystości rodzinnych.