Czy można jednego wieczoru przeżyć historię zbawienia, od pierwszych stron Biblii aż po tajemnicę Wcielenia, zanurzyć się w piękno kolęd i odnaleźć wspólnotę w świątecznym śpiewie? Dziś, w sobotę 11 stycznia, nasz ewangelicki Kościół Opatrzności Bożej we Wrocławiu był miejscem duchowej refleksji i muzycznych doznań w czasie niezwykłego nabożeństwa Dziewięciu Czytań i Kolęd.

Jako gospodarze tego wydarzenia mieliśmy zaszczyt gościć zarówno członków naszej wspólnoty, sympatyków, jak i osoby, które odwiedziły nas po raz pierwszy. Liturgię prowadził ks. Marcin Orawski wraz z lektorami, którzy który wprowadzili zebranych w atmosferę refleksji nad tajemnicą historii zbawienia. Przez kolejne czytania biblijne, od Księgi Rodzaju po Ewangelię św. Jana, zgromadzeni mogli podążać duchową drogą od grzechu pierwszych ludzi aż po Wcielenie Słowa, które zamieszkało wśród nas.

Muzyczna oprawa tego wyjątkowego nabożeństwa była zasługą naszego parafialnego chóru, prowadzonego przez dyrygenta Mikołaja Szczęsnego oraz organisty Tomasza Kmity-Skarsgårda. Wieczór rozpoczął się preludium organowym – poruszającą „Fantazją Polską” Feliksa Nowowiejskiego, a kolędy, zarówno te dobrze znane, jak i w mniej oczywistych aranżacjach, wykonywaliśmy wspólnie, wzbogacając świąteczny nastrój.

Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem, a po jego zakończeniu uczestnicy mieli możliwość wyrażenia wdzięczności wykonawcom. Nie zabrakło chwil zadumy, ale i radości ze wspólnego świętowania.

Mamy nadzieję, że nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd stanie się także u nas tradycją, którą będziemy mogli się dzielić w przyszłości. Dziękujemy Bartoszowi Kuriacie za inicjatywę i zaangażowanie w organizację tego nabożeństwa.

Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd odbyło się pierwszy raz w naszym kościele. Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd odbyło się pierwszy raz w naszym kościele, czerpiąc inspirację z tradycji anglikańskiej, która sięga 1880 roku, kiedy to w katedrze w Truro, w Kornwalii, po raz pierwszy zorganizowano nabożeństwo o takim charakterze. Pomysłodawcą był bp Edward White Benson, późniejszy arcybiskup Canterbury, który pragnął stworzyć formę liturgii łączącą czytania biblijne z muzyką i śpiewem, by w ten sposób przypomnieć wiernym pełną historię zbawienia od grzechu pierwszych ludzi aż po narodziny Chrystusa. Tradycja ta szybko rozprzestrzeniła się na inne kościoły anglikańskie, a w 1918 roku zyskała sławę dzięki katedrze w Cambridge. Od 1928 roku King’s College w Cambridge regularnie transmituje nabożeństwo za pośrednictwem telewizji BBC, co uczyniło je jednym z najbardziej rozpoznawalnych nabożeństw bożonarodzeniowych na świecie. Dziś jest ono praktykowane w wielu wspólnotach chrześcijańskich jako szczególna forma przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia. (mo)

Fot. Marta Zachraj-Mikołajczyk