Kiedy jako kapelan udaję się do zakładu karnego spotykam człowieka z dala od stacjonarnej wspólnoty Kościoła. To człowiek w sytuacji granicznej, w której stawia fundamentalne pytania o sens i wartość życia. Nie rozmawiam z nim, aby go złowić dla instytucji czy napomnieć. Często nawet nie potrafię udzielić odpowiedzi na pytania wypływające z jego sytuacji życiowej. Ale staram się z nim być, może zainspirować do lepszego zrozumienia powodów, które sprawiły, że jest w tym miejscu i co może z tym zrobić.

Zastanawiam się czasem czy model duszpasterstwa poza murami parafii i kościoła już w niedalekiej przyszłości nie zacznie albo nie powinien zacząć dominować, o ile Kościół będzie chciał nawiązywać i utrzymywać relację z ludźmi coraz bardziej rozproszonymi, szybko przemieszczającymi się, żyjącymi z dala od swych domów rodzinnych i parafii. Zakład karny to skrajny przykład, ale nie tylko tam człowiek zmaga się z kluczowymi pytaniami życia.

 Czy w Kościele wiemy, gdzie dziś toczy się życie i czy mamy odwagę oraz pokorę, aby tam też być? Zapraszam do wspólnego zadawania pytań i szukania odpowiedzi, zapraszam do spotkania i refleksji o sprawach, które chyba dla każdego są ważne, Marcin Orawski

Linki do nabożeństw internetowych:
YouTube: Parafia Ewangelicka Opatrzności Bożej we Wrocławiu – YouTube
Fecebook: Parafia Ewangelicko-Augsburska Opatrzności Bożej we Wrocławiu | Facebook

Plan nabożeństwa
Uwaga! Na YouTube, w opisie znajdującym się pod filmem można wybierać poszczególne części nabożeństwa klikając na znacznik czasu.

0:00 Preludium – Malcolm Archer (1952) „Festival Finale” – dr Dawid Ślusarczyk – organy;
2:13 Powitanie – ks. Marcin Orawski;
4:05 Pieśń „Uwielbiam moc miłości” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 819);
06:30 Czytanie Lekcji Starotestamentowej i Ewangelii – czytają: Anna Ilnicka, Magdalena Szczerba;
10:11 Pieśń „Modlić mnie, Panie, ucz” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 624)
12:39 Kazanie – ks. Marcin Orawski
27:30 Pieśń „Nie opuść mnie” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 604)
29:59 Modlitwa Wiernych, Modlitwa Pańska i błogosławieństwo końcowe.
32:57 Pieśń „Po Twą obronę” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 314)

Ogłoszenia:

  • Zapraszamy na nabożeństwo w przyszłą niedzielę o godzinie 10.00.
    • Kazanie (w języku polskim) wygłosi ks. Erich Busse z Niemiec. Po nabożeństwie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na krótki, około 20-minutowy wykład o Jochenie Klepperze – jednym z najwybitniejszych poetów tworzących pieśni kościelne w XX wieku. Z powodu żydowskiego pochodzenia żony był w okresie nacjonalizmu wykluczany z grona pisarzy i szykanowany. Troska o los córki i żony i strach przed ich deportacją doprowadziły ostatecznie, że cała rodzina odebrała sobie życie .

25 września w Bytomiu Odrzańskim, gdzie Klepper się urodził, odbędą się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

  • W najbliższy wtorek zapraszamy rodziców, dzieci oraz młodzież na spotkanie dotyczące organizacji lekcji religii w naszej parafii w roku szkolnym 2021/22. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00.
  • W czwartek o godzinie 17.00 zapraszamy na pierwszą po wakacjach godzinę biblijną.
  • Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolski Zjazd Młodzieży do Pszczyny młodzież od 8 klasy wzwyż. Cieszymy się, że po roku przerwy OZME ponownie wraca do kalendarza naszych wydarzeń młodzieżowych.

Zjazd jest świetną okazją do poznania młodych ludzi z Kościoła, uczestnictwa w koncertach i warsztatach. W ten sposób można doświadczyć wspólnoty Kościoła, który tworzymy, jako przestrzeni do własnych poszukiwań i rozwoju. Gorąco zachęcamy do udziału w OZME w Pszczynie. Tegorocznym hasłem przewodnim jest pytanie: czy jesteśmy zbuntowani?
Termin: 8-10 października.
Koszt: 120 zł/os (koszt transportu pokrywa Parafia).
Miejsce noclegowe: w szkolnej sali lekcyjnej (potrzebna własna karimata i śpiwór).Wyżywienie: 2  śniadania, obiad, dwie kolacje i prowiant na drogę powrotną. Nasza parafia organizuje grupowy wyjazd, dlatego prosimy kierować na email parafii lub zapisać się na liście w kancelarii parafialnej.

Osoby pełnoletnie mogą zgłosić się samodzielnie na stornie https://cme.org.pl/ozme-2021/

  • Pomóż uchodźcom docierającym do Polski (ZBIÓRKA)

Liczą się czyny, nie słowa – słyszymy często. Biorąc sobie to wezwanie do serc ogłaszamy ogólnokościelną zbiórkę ofiar na rzecz uchodźców przybywających do Polski.

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wystosował apel o wsparcie dla osób na granicy z Białorusią, a Biskup Kościoła prosił o wspólną modlitwę podczas niedzielnych nabożeństw. Teraz Kościół organizuje zbiórkę ofiar na rzecz uchodźców.

Zebrane środki przekazane zostaną Fundacji Ocalenie, która udziela bezpośredniej pomocy uchodźcom, obecnie również na polsko-białoruskiej granicy. Fundacja jest wieloletnim partnerem naszego Kościoła – prowadzi szkolenia, dzieli się doświadczeniami, doradza w kwestiach związanych z uchodźcami. Pieniądze będą przeznaczone na bieżące akcje pomocowe, w tym na działania w Usnarzu Górnym.

Zbiórka trwa od dnia ogłoszenia do 15 września 2021 r. Konsystorz prosi o przekazywanie ofiar bezpośrednio na rachunek bankowy Kościoła lub za pośrednictwem systemu płatności online udostępnionego na stronie internetowej bik.luteranie.pl z dopiskiem: „Ocalenie”.

CHCESZ ZŁOŻYĆ OFIARĘ? KLIKNIJ TUTAJ >> https://bik.luteranie.pl/pl/darowizny.html

PRZECZYTAJ APEL KONSYSTORZA >> https://www.luteranie.pl/apel-konsystorza/

PRZECZYTAJ LIST BISKUPA WS. UCHODŹCÓW >> https://www.luteranie.pl/biskup-kosciola-prosi-o-modlitwe/

POZNAJ FUNDACJĘ OCALENIE >> https://ocalenie.org.pl PODZIEL SIĘ TYM APELEM ZE ZNAJOMYMI W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH – ZBUDUJMY SIEĆ DOBREJ WOLI!