– Kto ty jesteś? – Polak mały. – Jaki znak twój? – ….
Wszyscy uczyliśmy się tego wierszyka na pamięć. Dzięki niemu, już jako małe dzieci nie mieliśmy problemów z odpowiedzią na pytanie „kim jesteś”? Gdy nieco podrośliśmy wielu z nas zaczęło dostrzegać, że rzeczywistość bywa bardziej złożona, a odpowiedź nie zawsze przychodzi tak łatwo i odruchowo.  Czy czuję się przede wszystkim Polakiem czy może bardziej Ślązakiem, Mazurem czy Kaszubem? Czy myślę o sobie, jako o członku różnorodnej wspólnoty chrześcijańskiej czy bardziej wąsko, jako o ewangeliku czy katoliku, albo ewangelikalnym chrześcijaninie?  Jak postrzegam własną tożsamość, czy ją potrafię zrozumieć, opisać? Jeśli tak, to następnym pytaniem jest: czym dla mnie jest wspólnota? Zapraszam na niedzielne nabożeństwo, zarówno w wersji stacjonarnej, jak i równolegle w online, Marcin Orawski.

Plan nabożeństwa:
Uwaga! Na YouTube, w opisie znajdującym się pod filmem można wybierać poszczególne części nabożeństwa klikając na znacznik czasu.

0:00 Preludium – Gustav Merkel (1827-1885) „Pastorale” op. 179 nr 6 – dr Dawid Slusarczyk – organy;
2:50 Powitanie – ks. Marcin Orawski;
4:07 Pieśń „W mądrość przedwieczną” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 240);
07:18 Czytanie Lekcji Starotestamentowej i Apostolskiej – czytają: Anna Ilnicka, Magdalena Szczerba
10:23 Pieśń „Zdarz, bym we wszystkich” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 883)
12:38 Kazanie – ks. Marcin Orawski
26:00 Pieśń „Bliżej, o bliżej” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 656)
28:39 Modlitwa Wiernych, Modlitwa Pańska i błogosławieństwo końcowe.
31:44 Pieśń „Brońże, Panie, nas na wieki” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 290)

Nabożeństwa internetowe:
https://www.youtube.com/channel/UCrIGAANmhycqv8UFDr-4zGA/videos
https://www.facebook.com/luteraniewroclaw/

Ogłoszenia:

  • Zapraszamy na nabożeństwo w przyszłym tygodniu o godzinie 10.00.
  • Apel o pomoc poszkodowanym w Nadrenii i Westfalii

Diakonia Polska apeluje o pomoc i składanie ofiar na rzecz osób poszkodowanych w wyniku nawałnic w Nadrenii Palatynacie i Nadrenii Północnej Westfalii w Niemczech. Intensywne nawałnice przeszły przez te tereny 15 lipca 2021.

Ulewne deszcze i wezbrane rzeki zniszczyły domy i instytucje publiczne, zerwały drogi, mosty i linie kolejowe. Zginęło co najmniej 165 osób, los setek zaginionych cały czas pozostaje nieznany. Ucierpiały także lokalne kościoły, zalane zostały parafialne archiwa i sprzęt liturgiczny.

„W takich sytuacjach wzajemna troska jest szczególnie istotna. Pamiętamy, że w Polsce po powodzi tysiąclecia w 1997 roku i po powodzi w 2010 roku mogliśmy liczyć na pomoc wielu naszych sąsiadów. W obliczu kataklizmu i w sytuacji zmagania się z jego skutkami nie byliśmy sami. Solidarności doświadczamy także i dziś – w partnerskiej współpracy i wspólnych projektach. Pamiętając w modlitwach o naszych siostrach i braciach, możemy teraz aktywnie włączyć się w pomoc poszkodowanym” – napisali we wspólnym apelu biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec i prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz.

Ofiary pieniężne na rzecz pomocy powodzianom w Nadrenii i Westfalii można przekazywać przez parafie ewangelickie lub indywidualnie do dnia 31 sierpnia 2021 roku:

na konto Diakonii Polskiej z dopiskiem „Powódź”:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska)

00-246 Warszawa, ul. Miodowa 21

Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa

Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

za pośrednictwem platformy płatności elektronicznych DotPay na stronie: www.diakonia.org.pl/darowizny