Wolna wola to iluzja? Jednym z podstawowych przekonań, również na płaszczyźnie wiary, jest założenie, że człowiek posiada wolną wolę i sam dokonuje życiowych wyborów. Pominę tezy Marcina Lutra, który przekonująco kwestionował ten pogląd w polemicznym dziele „O niewolnej woli”. Wspomnę tylko, że czasami nam samym intuicja podpowiada, że z wolną wolą nie jest do końca tak, jak lubimy myśleć. Wolną wolę i podejmowanie właściwych decyzji lubimy podkreślać, gdy opisujemy własne sukcesy. Wtedy prezentujemy siebie, jako sprawców, którzy kształtują z sukcesem swe życie dzięki ciężkiej pracy, konsekwencji, wytrwałości w dążeniu do celu. Przekonanie o własnej sprawczości, gwałtownie maleje, gdy przychodzi nam tłumaczyć przyczyny porażki. Wtedy wymieniane czynniki zewnętrzne, niezależne od naszej woli – pech, zbieg okoliczności, niesprzyjające w warunki czy nieżyczliwi ludzie.

Jak to zatem jest z wolną czy niewolną wolą. Zapraszam do refleksji. Hasłem niedzieli i rozpoczynającego się tygodnia są słowa: „Nakłoń, Boże mój, swojego ucha i usłysz! Nie dla naszej sprawiedliwości zanosimy nasze błagania przed Twoje oblicze, lecz dla obfitego Twojego miłosierdzia.” (Dn 9,18)

Plan nabożeństwa
Na YouTube, w opisie znajdującym się pod filmem, można wybierać poszczególne części nabożeństwa klikając na znacznik czasu.

0:00 Anonim (Das Husumer Orgelbuch von 1758), Concerto in G, cz. III Fuga – dr Dawid Ślusarczyk;
02:49 Powitanie – ks. Marcin Orawski;
04:22 Pieśń „Ach potrzebuje Cię” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 715);
08:14 Czytanie Lekcji Apostolskiej i Ewangelii – czytają: Iwona Orawska, Magdalena Szczerba;
10:47 Pieśń „Z miłości jest” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 712);
13:55 Kazanie – ks. Marcin Orawski;
27:46 Pieśń „Bliżej, o bliżej” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 656);
30:23 Modlitwa główna, Modlitwa Pańska i błogosławieństwo końcowe;
32:36 Pieśń „Pozostań z łaską swoją” (Śpiewnik Ewangelicki, nr 645).

Nabożeństwa internetowe:
https://www.youtube.com/channel/UCrIGAANmhycqv8UFDr-4zGA/videos
https://www.facebook.com/luteraniewroclaw

Ogłoszenia:

1. Serdecznie zapraszamy do udziału w nabożeństwie w przyszłą niedzielę o godzinie 10.00. Będzie ono połączone ze spowiedzią i Komunią Świętą.

2. Zajęcia tygodniowe odbywać się będą o stałych porach:
– we wtorek lekcje religii według planu;
– w środę spotkanie Duszpasterstwa Akademickiego „Pronoja” o godzinie 20.00;
– w czwartek o godzinie 11.00 godzina biblijna.