Nasza parafia od lat prowadzi projekt wolontariatu w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności, przyjmując wolontariuszy, którzy wspierają Dzienny Dom Senior+, Przedszkole Wesołe Nutki i inne placówki na terenie miasta.

Jednak w programie Europejski Korpus Solidarności możemy również wysyłać wolontariuszy do projektów prowadzonych przez różne placówki we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Pierwszą osobą, którą przygotowywaliśmy do wyjazdu jest Anita, która latem tego roku zwróciła się do nas z prośbą, by pomóc zorganizować jej wyjazd na wolontariat. Anicie bardzo zależało na projekcie we Włoszech. Zaprosiliśmy ją do nas na pierwsze spotkanie, zaprezentowaliśmy program EKS, naszą pracę, naszą grupę wolontariuszy. Anita na tym spotkaniu poznała naszą wolontariuszkę z Włoch i mogła dowiedzieć się więcej o wymarzonej destynacji.

Parafia jako organizacja wspierająca, zorganizowała kilka spotkań przygotowawczych, odpowiadała za kontakt z organizacją przyjmująca we Włoszech i podpisała z nową organizacją partnerską porozumienie o współpracy.

Przez cały rok będziemy Was informować o życiu wolontariuszki we Włoszech. Zaplanowaliśmy spotkanie z nią gdy będzie na urlopie we Wrocławiu. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami na temat wolontariatu w innych krajach. Mamy nadzieję, że ta relacja zainspiruje kolejne osoby do udziału w projektach programu EKS. W razie takich chęci – służymy pomocą.

Poniżej znajdziecie pierwszy artykuł na temat udziału Anity w projekcie wolontariatu we Włoszech. W nim Anita opisała swoje pierwsze wrażenia, podzieliła się uwagami jak przebiega pierwszy etap projektu i opisała jakie ma zadania.

Maryna Los
koordynatorka projektu Wrocław – możliwości nie mają granic

Cześć!

W kilku zdaniach i paru zdjęciach opiszę pierwsze wrażania z projektu.

Część naszych zajęć organizujemy razem z wolontariuszami z Włoch. Tutaj jesteśmy na wspólnym śniadaniu z początku pobytu, na które wybraliśmy się w ramach integracji. Dzięki takiej współpracy szybciej też się razem zaaklimatyzowaliśmy w nowym środowisku. 

Większość moich zadań tutaj związanych jest z edukacją o przyrodzie i środowisku. W ramach tych obowiązków czasami wyjeżdżamy na wycieczki ze szkołami. Uczniowie mają czas, żeby pobyć na łonie natury, ale też mają zajęcia edukacyjne. Na pierwszym takim wyjeździe do Pieve Torina, razem z naszym tutorem, pokazywaliśmy jak zbudować młyn na górskim strumieniu. 

Innym razemj grupę 10-latków, po wspólnym spacerze w okolicach Monte San Vicino i Canfaito, uczyliśmy obsługi kompasu i busoli przez zajęcia z orientacji w terenie. 

Moje wrażenia dotychczas- wspaniałe! Poza moim zachwytem nad włoskim słońcem, ludzie odpowiadają za dużą część tych wrażeń. Inne wolontariuszki (akurat jestem w grupie z 5 dziewczynami w tym projekcie) z Korpusu Solidarności są przesympatyczne i otwarte. Nasz tutor i mentorka dają nam dużo przestrzeni do nauki, wypracowywania własnych rozwiązań, ale też są świetnym wsparciem. 

Pozdrawiam serdecznie,
Anita 🙂