Dość dawno nie mieliśmy podsumowania tego, co się u nas działo. Spróbujmy więc spojrzeć najważniejsze wydarzania z ostatnich miesięcy.

Wizyta mera Batumi

3 marca gościliśmy w naszej Parafii Pana Archila Chikovani, mera Batumi – miasta partnerskiego Wrocławia – wraz Panią Ekatariną Mantidze, asystentką konsula honorowego Gruzji, Panią Sarą Blejwas z Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Pana Karola Przywarę, Pełnomocnika Prezydenta Wrocławia ds. Współpracy z Zagranicą. Nasze wolontariuszki z Gruzji z projektu „EKS Wrocław – możliwości nie mają granic” pokazały swoją działalność w ramach wolontariatu, opowiadały o tym czego się nauczyły i rozmawiały o planach na przyszłość. Spotkanie prowadziła była wolontariuszka, a obecna asystentka koordynatorki projektu Nano Miqava. Praca naszych wolontariuszek i wolontariuszy niezmiennie napełnia nas dumą i radością. Jesteśmy pewni, że Pan Mer również czuł dumę, gdy widział jak młode osoby potrafią opowiadać o pięknej Gruzji, jej kulturze i historii.

Koncert chóru Jubilate Deo

5 marca chór Jubilate Deo z Katowic-Szopienic zaśpiewał w naszym kościele. Było pięknie i wzruszjąco. Niejedna łza popłynęła po policzkach słuchaczy i chórzystów. Przy okazji zebraliśmy 3270 zł na odbudowę tego, co zostało zniszczone w tragicznym wybuchu gazu 27 stycznia. Dziękujemy Gościom za podzielenie się z nami pieśniami i emocjami. Dziękujemy i wszystkim uczestnikom nabożeństwa i koncertu z hojne wsparcie zbiórki.

Światowy Dzień Modlitwy

9 marca w naszym kościele odbyło się tegoroczne nabożeństwo z okazji Światowego Dnia Modlitwy, do którego liturgię przygotowały kobiety z Tajwanu. Tegoroczną liturgię przygotowały kobiety z Tajwanu, które za temat wybrały fragment z Listu do Efezjan 1,15-19 „Usłyszałem o waszej wierze”.

Synod Diecezjalny

11 marca odbyła się pierwsza sesja nowej kadencji Synodu Diecezjalnego, na którym synodałki i synodałowie składali ślubowanie, wybierali Radę Diecezjalną, oraz zapoznali się ze sprawozdaniami z działalności Diecezji. W Synodzie uczestniczył również zwierzchnik naszego Kościoła, bp Jerzy Samiec.

Spotkanie z pasją – marzec

13 marca na spotkaniu z pasją o Bieszczadach opowiadał Jacek Sowa, kurator naszej parafii. Po tym spotkaniu wiele osób zaplanowało wypad w ten piękny i dziki zakątek kraju.

Koncert bachowski

15 marca odbył się koncert bachowski, współorganizowany przez nasza parafie razem ze Studenckim Kołem Artystyczno-Naukowym Muzyki Kościelnej i Organowej.

Muzykę Bacha wykonali studenci kierunku muzyka kościelna – Joanna Rosicka, Piotr Bywalec, Mateusz Dębski, Mikołaj Szczęsny, Marcin Tyrcz – organy oraz chór Capella Ecumenica pod dyr. Mikołaja Szczęsnego.

Mazurki w niedzielę palmową

2 kwietnia zgodnie z naszą parafialną tradycją spotkaliśmy się po nabożeństwie przy pysznych ciastach. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizacją i przygotowanie smakołyków!

Spotkanie z pasją w kwietniu

3 kwietnia o trasie rowerowej prowadzącej z Austrii do granicy Włosko-Słoweńskiej opowiedział na spotkaniu z Pasją ks. Marcin Orawski. Spotkanie było bogato ilustrowane nagraniami, które były tak profesjonalnie zmontowane, jakby właśnie z myślą o prezentacjach szerokiej publiczności. Publiczność dopisał i doceniła.

Wielkanocne poszukiwanie jajek

10 kwietnia po nabożeństwie chętne osoby mogły się udać do lasu Rędzińskiego. Wystąpił tam niezwykły fenomen. Las obrodził czekoladowymi jajkami. Ponieważ takie smakołyki mogłyby zaszkodzić miejscowej faunie szybko została zorganizowana grupa poszukiwawcza, która wytropiła rzeczone wyroby czekoladowe. Wszystkie zostały znalezione i bezpiecznie skonsumowane. Sprawców nie udało się ustalić.

Wizyta w Biurze Parlamentu Europejskiego z młodzieżą z Batumi

14 kwietnia przedstawiciele naszego projektu woluntarnego i parafii towarzyszyli delegacji młodzieży z Batumi odwiedzającymi Wrocław. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć cegiełkę do budowania pomostu między Wrocławiem a Batumi.

Muzyczny spacer międzykulturowy

22 kwietnia nasz kościół był miejscem zakończenia Muzycznego Spaceru Międzykulturowego „Na drogach ku wieczności”. W ramach tego wydarzenia uczestnicy mogli odwiedzić kościoły rzymskokatolicki, prawosławny i ewangelicki. W każdym opowiadano nieco na temat tradycji muzycznej danego wyznania (w naszym kościele mówiono o dwóch nurtach chrześcijaństwa, bo również o muzyce obecnej w Kościołach ewangelikalnych). Po prelekcji można było wysłuchać wykonania charakterystycznych utworów przepięknym wykonaniu. Dziękujemy chórzystkom i chórzystom, organizatorom i wszystkim, którzy w spacerze wzięli udział i zapraszamy ponownie!

Wolontartiusze na dniu Europy

13 maja nasi wolontariuszki i wolontariusze z naszego projektu „Wrocław – możliwości nie mają granic” wzięli czynny udział w obchodach Dnia Europy w Parku Szczytnickim. Na swoim stoisku opowiadali do wolontariacie i o swoich praktycznych doświadczeniach.

Dreieck w Dieren

Od 18-21 maja delegacja naszej parafii brała udział w Dreiecku – trwającego od ponad trzydziestu lat nasza parafia projektu współpracy z parafiami w Dieren (Holandia) i Berlinie-Niederschönhausen (Niemcy). W tym roku spotkaliśmy się w Dieren, by porozmawiać o kryzysach – światowych, publicznych, indywidualnych ale także o trudnościach jakie stoją przed naszą współpracą.

Sesja plenarna

Konfirmacja

28 maja odbyła się konfirmacja. W tym roku aż piętnaścioro konfirmantek i konfirmantów wkroczyło w religijna dorosłość, potwierdzając, że chcą należeć do Kościoła. Cieszymy się, że jesteście z nami!

Konfirmanci z Radą Parafialną i 3/4 duchownych

Spotkanie z pasją – maj

29 maja mogliśmy posłuchać o fascynujących połączeniach między historią, literaturą i modzie. Na spotkaniu z pasją Joanna Korsan-Brzastowska nie tylko opowiedziała, ale i pokazała stroje z XIX i początku XX wieku, umieszczając swoją opowieść na tle wydarzeń historycznych i okraszając je odniesieniami do utworów literackich.

To nie wszystko co się działo w naszej parafii. Odbywały się – co oczywiste! – nabożeństwa, po nich powstawały ad hoc kluby dyskusyjne przy kawie i ciastku w sali parafialnej. Mieliśmy spotkania dla osób zainteresowanych nauką Kościoła, godziny biblijne, spotkania młodzieży; braliśmy udział udział rekolekcjach dla dzieci i młodzieży, dla kobiet, dla mężczyzn, cieszymy się ze współpracy z lokalnymi organizacjami działającymi na rzecz dzieci, które musiały uciekać przed wojną w Ukrainie, zaangażowaliśmy się w projekt Mosty… Na pewno o tym opowiemy, ale najlepiej przekonać się samodzielnie. Tyle za nami, ale sporo jest w planach, zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach!