Marzec na dobre już niesie nam wiosnę, a jeszcze nie było okazji do spojrzenia na to, co się działo w parafii w lutym. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że miniony miesiąc był spokojniejszy. Nie mieliśmy takiego urodzaju koncertów jak w styczniu, ale dzięki temu możemy lepiej przyjrzeć się cyklicznym wydarzeniom, które dzieją się w naszej parafii.

Zgromadzenie Parafialne

Miesiąc rozpoczął się od święta naszej kościelnej demokracji, czyli od Zgromadzenia Parafialnego. Parafia to przede wszystkim wspólnota, którą tworzymy wszyscy razem. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w tym, że najwyższą władzą w każdej parafii naszego Kościoła jest zgromadzenie wszystkich członkiń i członków. Dlatego 5 lutego zebraliśmy się, by wysłuchać sprawozdania Proboszcza z działalności parafii w zeszłym roku, spojrzeć na sprawy finansowe i na plan budżetu na kolejny rok. Poważne sprawy, ale jak dobrze o nich rozmawiać w dobrej atmosferze.

Spotkanie dla osób zainteresowanych

Zdjęcie poglądowe – okładka Luterańskiego katechizmu dla dorosłych, książki polecanej osobom zainteresowanym Kościołem

Jak co miesiąc odbyło się spotkanie dla osób zainteresowanych nauką naszego Kościoła. Tym razem było Część z osób, które uczęszczają na te spotkania to osoby zastanawiające się nad wstąpieniem do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, część to parafianie, którzy chcą dowiedzieć się czegoś związanego z nauczeniem Kościoła, a część to osoby zainteresowane tym tematem, nie planujące wiązania się z luteranizmem. Wszyscy na tych spotkaniach są mile widziani. Jak podkreśla prowadzący te spotkania radny parafialny Łukasz Cieślak i jak przypominamy podczas ogłaszania spotkań – są one otwarte i niezobowiązujące. Są również ciekawe i pożyteczne, ale o tym nie mówimy wprost, bo to nieładnie się chwalić. Te spotkania same świetnie się bronią, a kto nie wierzy, niech zobaczy na własne oczy i na nie choć raz przyjdzie.

Dyskusyjne Spotkanie Biblijne

Zdjęcie poglądowe, stocksnap (pixabay)

13 lutego odbyło się dyskusyjne spotkanie biblijne. Te spotkania są relatywnie nowe w życiu naszej wspólnoty, a zrodziły się z inicjatywy kilku osób, które nie mogły uczestniczyć w czwartkowych godzinach biblijnych. Z założenia te spotkania adresowane są do osób, które chcą głębiej przeanalizować teksty biblijne i o nich podyskutować. Świadomi tego, że różna postacie prozy życia nie pozostawiają wielu osobom czasu, umawiamy się na takie dyskusyjne spotkanie raz w miesiącu – najczęściej w drugi poniedziałek o 18.30. W lutym rozmawialiśmy o 13 rozdziale Objawienia Jana, czyli o bestiach i znaczeniu liczby 666. Mamy nadzieję, że te spotkania bywają inspirujące i pozwalają odczarować niektóre z aspektów Biblii, pokazując, że nawet takie teksty mają znaczenie współcześnie. Zapraszamy na przyszłe spotkania, żadna uprzednia wiedza nie jest wymagana. Należy ze sobą jedynie zabrać ciekawość, gotowość do słuchania zdania innych osób i – jeżeli ktoś chce – dzielenia się swoimi przemyśleniami.

Spotkanie z pasją

20 lutego odbyło się „Spotkanie z pasją”, nowy cykl spotkań zainicjowany i organizowany oddolnie przez jedną z naszych współparafianek. To było już trzecie spotkanie. Tym razem p. Anna Oryńska, opowiadała o Jerzym Samuelu Bandtkie, niezwykle ciekawej postaci związanej z Wrocławiem. W swoim życiu Bandtkie był wydawcą, bibliotekarzem, filologiem, historykiem, krzewicielem języka polskiego.

Warsztaty teatralne dla dzieci w kryzysie uchodźczym

Bardzo się cieszymy, że nasza nowa świetlica znajdująca się w budynku C Kamienicy pod Aniołami mogła już służyć pierwszemu projektowi realizowanemu dla dzieci w kryzysie uchodźczym. Od 20-24 odbyły się w niej warsztaty teatralne organizowane przez wiele osób dobrej woli działających w wielu organizacjach, m.in. Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja i Miejscu Otwartym – Centrum Integracji Międzykulturowej (prowadzonym przez Stowarzyszenie Nomada). Nasza parafia udostępniała przestrzeń dla zrealizowania projektu. Paniom Mary i Gabrieli dziękujemy za bezpośrednie prowadzenie tego wydarzenia i polecamy się na przyszłość.

Spotkanie Seniorów+

Raz w miesiącu, najczęściej w ostatni poniedziałek o 11.00, odbywa się Spotkanie Seniorów naszej Parafii. To dobry czas na wspólne rozmowy przy dobrym ciastku o Kościele i nie tylko, śpiewnie i świętowanie urodzin Zazwyczaj też ktoś przygotowuje ciekawy temat na takie spotkanie. Często są to wolontariusze z parafialnego projektu Wrocław – możliwości nie mają granic działającego w ramach programu Unii Europejskiej Europejski Korpus Solidarności. Na spotkaniu 27 lutego o słynnych postaciach francuskiej kultury opowiedział pochodzący z tego pięknego kraju Donovann Chupau. Polecamy waszej uwadze śledzenie tego co robią wolontariusze, bo to wiele różnych działań. Najłatwiej je śledzić na profilu facebookowym: https://www.facebook.com/EVSWroclaw

Najkrótszy miesiąc w roku

W lutym rozpoczął się czas pasyjny, co tydzień w czwartek aż do Świąt Wielkanocnych odbywają się nabożeństwa, podczas których gościmy duchownych z różnych parafii naszej diecezji. Luty był też miesiącem, w którym trwało sporo prac przygotowujących różne wydarzenia związane z czasem pasyjnym i planowane na późniejsze miesiące. Choć nie wszystko jest od razu widoczne, to jesteśmy pewni, że będzie o czym pisać w kolejnych podsumowaniach. Tymczasem zapraszamy na to, co jeszcze przed nami w marcu, w tym kolejne Spotkanie z pasją, wjazd na diecezjalne rekolekcje dla dzieci i młodzieży w Przesiece i inne wydarzenia.

tekst: Paweł Mikołajczyk