Od ponad trzydziestu lat nasza parafia współpracuje z parafiami w Dieren (Holandia) i Berlinie-Niederschönhausen (Niemcy) w ramach projektu współpracy. W tym roku między 18-21 maja delegacje z każdej z zaangażowanych parafii spotkały się w Dieren, by porozmawiać o kryzysach – światowych, publicznych, indywidualnych ale także o trudnościach jakie stoją przed naszą współpracą.

Nasza pięcioosobowa grupa dotarła do Dieren w czwartek, 18 maja, pod wieczór i została zakwaterowana w domach parafian z Dieren. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem gościnności naszych gospodarzy.

W piątek wspólnie z Holendrami i Niemcami odwiedziliśmy muzeum historii Holandii – Nederlands Openluchtmuseum w Arnhem. Wspólnie spędzony czas i zacieśnianie więzi pomogło w zaangażowaniu się w pracę podczas sesji plenarnych i spotkań w grupach roboczych w sobotę. Kryzys to temat zbyt wielki by omówić wszystkie jego aspekty w jeden dzień, jednak mogliśmy się podzielić spostrzeżeniami z naszych krajów i parafii. Wspólnie zastanawialiśmy się też nad tym co możemy w obliczu sytuacji kryzysowej uczynić.

Ostatnim, ale bynajmniej nie najmniej ważnym punktem była kwestia kryzysu naszej współpracy. Dreieck był od swojego powstania oddolnym ruchem i spotkania były organizowane przez osoby zaangażowane w projekt. Coraz większym problemem jest kwestia wieku uczestników i konieczność dalekiego podróżowania – z Wrocławia do Dieren jest ok. 930 kilometrów. Obecnie ta współpraca wchodzi w etap, podczas którego należy zastanowić się nad celem i formą dalszej współpracy. Takie zadanie stoi przed nami przed kolejnym spotkaniem w przyszłym roku w Berlinie.

Choć pojawiają się nowe wyzwania, to atmosfera jaka panowała na tym spotkaniu, inspirujące dyskusje radość ze wspólnego bycia razem dają nadzieję, że każdy kryzys da się przezwyciężyć.

Paweł Mikołajczyk