Trwają przygotowania do kolejnego Kirchentagu, który odbędzie się w dniach od 19 do 23 czerwca 2019 roku w Dortmundzie.

37. Kirchentag połączy ponad 100 000 ludzi w różnym wieku, różnych religii i pochodzenia, aby wspólnie obchodzić święto wiary, zastanowić się nad aktualnymi problemami i pytaniami na czasie oraz dyskutować o tym.

Hasłem tegorocznego Kirchentagu jest „Co za zaufanie?” 2 Krl 18,19.

Serdecznie zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu, na które jesteśmy jako polscy ewangelicy szczególnie zaproszeni. W związku z liczną mniejszością polską w Zagłębiu Ruhry, polska tematyka będzie obecna w programie Kirchentagu, a w ramach akcji promocyjnej Kirchentagu zostały wydrukowane broszury w języku polskim (można je odebrać w kościele).

BILETY WSTĘPU
Karta stałego uczestnika Kirchentagu (Dauerkarte) umożliwia wstęp na wszystkie punkty programu organizowane w ramach tego wydarzenia, obejmuje również darmową komunikację w obszarze taryfowym Rhein Ruhr. Uczestnicy z Polski otrzymali wyjątkową ofertę karty w kwocie 26 EURO (tzw. Foerderkarte). Wszystkie osoby decydujące się na zakwaterowanie organizowane w ramach Kirchentagu są zobligowane do uiszczenia jednorazowej opłaty w wysokości 27 EUR (1 osoba) lub 49 EUR (rodzina).

Zgłoszenia uczestników indywidualnych i grup przyjmowane są do 8 kwietnia 2019 roku! Bardzo prosimy chętnych o zarejestrowanie się w kancelarii do 15 marca 2019 roku i uiszczenie opłat.

UWAGA! W tym roku parafia nie będzie organizować transportu na Kirchentag. Zachęcamy do samodzielnego kupowania biletów lotniczych z Wrocławia do Dortmundu na stronie Wizzair.com (połączenia bezpośrednie) lub u innych przewoźników (z przesiadkami). 

Dortmund jest największym miastem zagłębia Ruhry, naznaczonym przemianami, likwidacjami i napięciami, a jednocześnie pełnym niespodziewanych szans, zaskakujących możliwości i obiecujących zmian. Nie bez bólu minął czas, kiedy czynnikiem stanowiącym o jego rozwoju było górnictwo i przemysł ciężki.

Dzisiaj Dortmund ma wiele twarzy. Jest miastem nauki, kultury, przemysłu i sportu. Miastem kulturalnych, społecznych i politycznych przeciwieństw, które mogą utrudniać, ale również wzbogacać życie. To miejsce różnorodne i otwarte, w którym mieszkają przedstawiciel 172 narodowości, w tym 9988 Polaków, 1/3 mieszkańców to ewangelicy, 1/3 katolicy i 1/3 osoby innych wyznań/religii lub ateiści. Dortmund jest pełen zieleni i sportu, co trzeci mieszkaniec należy do jednego z 510 istniejących klubów sportowych. To tutaj mieści się stadion piłkarski Signal Iduna Park.

Gospodarzem Kirchentagu jest Kościół Ewangelicki w Westfalii, który jest Kościołem unijnym. Należy do niego 2 275 707 ewangelików, skupionych w 494 parafiach. Prezesem Kościoła jest ks. Annette Kurschus. Kościół prowadzi liczne partnerstwa międzynarodowe, nie tylko w Europie, ale również w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce partnerami Kościoła w Westfalii są: Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP i Polska Rada Ekumeniczna.

Motto przewodnie zostało zaczerpnięte z historii biblijnej o judzkim królu Hiskiaszu i asyryjskim królu Sancherybie. Historii o konflikcie, przemocy i wrogiej rywalizacji, ale też o bezwarunkowym zaufaniu do Boga.

Organizatorzy Kirchentagu 2019 pragną zachęcić do refleksji związanej z pytaniami: Komu można tak naprawdę ufać? Czy jest ktoś godny zaufania? Czy jest się naiwniakiem, gdy się jeszcze komuś ufa tam na górze? Co to za zaufanie we własne siły i możliwości? Co obecnie oznacza zaufanie w obliczu podziału społeczeństw?