Siostry i Bracia, epidemia wciąż sie rozwija, a liczba zakażonych i chorych rośnie. Nadal zagrożone jest zdrowie, a nawet życie. W związku tą sytuacją chcielibyśmy poinformować, że jako Rada Parafialna, kierując się bezpieczeństwem i dobrem Parafian, podjęliśmy trudną, ale w naszym przekonaniu konieczną decyzję: pierwsze nabożeństwo, w którym będziemy mogli wziąć razem udział planujemy w Święto Zesłania Ducha Świętego czyli 31 maja br. Termin ten, w zależności od zmieniających się okoliczności, może ulec zmianie (także przyśpieszeniu, choć to chyba mało prawdopodobne).

Jednocześnie we wszystkie niedziele maja będą przeprowadzone transmisje na Youtube i Facebook, zarówno nabożeństw (premiera o godzinie 10.00), jak i szkółek niedzielnych (premiera o godzinie 11.00). Dodatkowo w godzinie niedzielnego nabożeństwa kościół będzie otwarty i każdy, kto pragnie przyjść i się pomodlić, będzie mógł to uczynić wraz z duchownym, który zawsze w tym czasie będzie na miejscu.

Drodzy, to bardzo trudna decyzja, tym bardziej, że mamy świadomość, że niektóre parafie już decydują się na zapraszanie wiernych na nabożeństwa, oczywiście z zastosowaniem reżimu sanitarnego, w tym 15 metrów kwadratowych na jednego uczestnika. W naszym kościele według tego kryterium zmieściłoby się około 40 osób, czyli 1/4 spośród nas, którzy normalnie uczestniczymy w nabożeństwach. Jeśli wliczylibyśmy przestrzenie, gdzie nie ma ławek, to może udałoby się zwiększyć liczbę miejsc do 50-60.

Niestety, konieczna obecność osób porządkowych, które miałyby czuwać nad zajmowaniem miejsc w ławkach według zasady 15 metrów kwadratowych na osobę (dotyczy także rodzin) oraz pilnować, aby wierni siedzieli w maseczkach, dezynfekowali dłonie, nie podawali sobie rąk, nie zbliżali się do siebie, wydaje się trudnym do pogodzenia ze wszystkim, co rozumiemy pod pojęciami: wspólnota, społeczność, parafia, nabożeństwo.

Wiemy też, że problemem jest nie tylko zachowanie ostrego reżimu bezpieczeństwa w kościele – do tego być może sytuacja i tak nas zmusi, gdy do Święta Zesłania Ducha Świętego epidemia nie zacznie słabnąć – ale też samo dotarcie do kościoła i związane z tym ryzyko, zwłaszcza przy korzystaniu z komunikacji zbiorowej czy nawet z taksówek.

Siostry i Bracia, prosimy Was jeszcze o cierpliwość. Zagrożenie wciąż istnieje, a być może jest nawet większe niż było wcześniej, ze względu na większą liczbę osób zakażonych i chorych. Wasze bezpieczeństwo jest naszym priorytetem i najwyższą troską, dlatego podejmujemy tę trudną decyzję.

Jesteśmy cały czas do Waszej dyspozycji. Pracujemy nad transmisjami, których premiery odbywają się w każdą niedzielę. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomagają osobom nieposiadającym dostępu do Internetu w oglądaniu transmisji, nawet z opóźnieniem. Dociera do nas bardzo wiele informacji o tym, jak bardzo to jest potrzebne i ważne. Jeśli ktoś potrzebowałby wsparcia, prosimy o informację, będziemy starać się do wszystkich dotrzeć.

Jesteśmy też w każdej chwili gotowi pomóc w zrobieniu zakupów i w innych ważnych czynnościach. Prosimy, informujcie nas o potrzebach, w których możemy pomóc. Nasza kancelaria pracuje normalnie, cały czas jest możliwy kontakt telefoniczny i mailowy.

Pozostańcie z Bogiem. Niech ten trudny czas posłuży nam wszystkim, abyśmy mogli się odpowiednio przygotować i tym radośniej wychwalać Boga, gdy już się spotkamy w kościele – miejmy nadzieję, że już w Święto Zesłania Ducha Świętego.

W imieniu Rady Parafialnej
ks. Marcin Orawski