Już prawie dwa tygodnie 2020 roku za nami i czas spojrzeć na wydarzenie, które na przełomie roku odbywało się w naszym mieście, a w którym nasza Parafia brała udział. Mowa oczywiście o Europejskim Spotkaniu Młodych.

Spotkania organizowane są przez ekumeniczną i międzynarodową Wspólnotę z Taizé, założoną przez brata Rogera w 1940 roku. Do Taizé przybywają młodzi ludzie z całej Europy na tygodniowe wizyty, a rokrocznie na przełomie grudnia i stycznia Wspólnota organizuje kilkudniowe spotkanie dla większej ilości uczestników. We Wrocławiu gościli po raz trzeci.

Na Spotkanie przybyło ponad 15.000 uczestników z różnych krajów, by wspólnie uczestniczyć w modlitwach, warsztatach i dyskusjach.

W kościele Opatrzności Bożej odbyły się modlitwy południowe 30 i 31 grudnia. Modlitwy w duchu Taizé cechują się minimalizmem liturgicznym i wspólnym śpiewem pieśni w różnych językach. 31 grudnia w modlitwie uczestniczył br. Alios, przełożony Wspólnoty z Taizé.

W naszej Parafii odbyły się też dwa warsztaty. Pierwszy, w niedzielę 29 grudnia, nosił tytuł „<Osądzanie innych czyni z nas ślepców, podczas gdy miłość oświeca.> Życie i świadectwo Dietricha Bonhoeffera, z biskupem luterańskim Ryszardem Boguszem i Towarzystwem Bonhoefferowskim”. Na tym spotkaniu zarys biografii Bonhoeffera przedstawił bp. Ryszard Bogusz, biskup senior Diecezji Wrocławskiej; założenia i ciekawostki myśli teologicznej opisał profesor Wojciech Szczerba, rektor Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej; a historię Polskiej Sekcji Międzynarodowego Towarzystwa Bonhoefferowskiego nakreślił dr Janusz Witt. Dodatkowo kantor Parafii, dr Dawid Ślusarczyk, nauczył uczestników warsztatu pieśni do słów Bonhoeffera „Przez dobrą moc Twą Panie otoczony”. Następnego dnia kolejny warsztat, tym razem o tytule „Międzyreligijny savoir vivre: spacer po wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku” rozpoczął się w Kościele Opatrzności Bożej, gdzie dr Janusz Witt opowiedział o historii Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” oraz o Parafii Opatrzności Bożej. Następnie uczestnicy udali się do kolejnych świątyń tworzących Dzielnicę Wzajemnego Szacunku. W kościele św. Antoniego z Padwy przeor o. Mirosław Bijata opowiedział o Sanktuarium, a przewodniczący Fundacji p. Stanisław Rybarczyk z niezwykłą swadą opowiadał o działaniach Dzielnicy. W Katedrze Prawosławnej pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy ks. mitrat Jerzy Szczur przedstawił jak w historii Katedry odzwierciedlają się losy wielu wyznań obecnych we Wrocławiu na przestrzeni wieków. Na koniec uczestnicy odwiedzili Synagogę pod Białym Bocianem, o której opowiedział p. Rybarczyk, nie tylko jako przewodniczący Dzielnicy, ale i wieloletni dyrygent chóru Synagogi.

Punktem kulminacyjnym Europejskiego Spotkania Młodych były odbywające się 31 grudnia: wieczorna modlitwa w Hali Stulecia oraz modlitwa o pokój i „Święto Narodów” w goszczących parafiach.

ks. P.M.

(fot. Wiesia Klemens; prof. Wojciech Szczerba; ks. Marcin Orawski)