To ten czas w roku, w którym odżywają dyskusje czym była Gwiazda Betlejemska – kometą, koniunkcją planet czy jeszcze czymś innym? Czy cesarz August faktycznie ogłosił spis ludności i czy było możliwe narodzenie z dziewicy? I kiedy jesteśmy zajęci wyjaśnianiem faktów związanych z przyjściem Chrystusa na świat, umyka nam coś ważnego. Najważniejszego.

Wiele z naszych najbardziej lubianych historii nigdy nie wydarzyło się w taki sposób, w jaki je opowiadamy. Opowieści o przyjściu Chrystusa na świat, zarówno tym pierwszym, jak i powtórnym, to tak naprawdę nie są historie o cudach, nie dotyczą też sfery biologicznych czy astronomicznych faktów oraz ścisłego rozumu. To po prostu historia o Miłości.

Krótko mówiąc to potężne mity, które przekazują prawdę wykraczającą poza słowa i poza metafory. Często spotykam się z opinią, że mit to wymysł i legenda. To całkowita nieprawda. Mit jest tylko wtedy nieprawdziwy, gdy jest przedstawiany jako dziennikarski fakt.

Link do transmisji (prosimy o skopiowanie i wklejenie do okna przeglądarki): https://youtu.be/bO3CR2c-Yh4

Link do transmisji (prosimy o skopiowanie i wklejenie do okna przeglądarki): https://youtu.be/bO3CR2c-Yh4

Ogłoszenia:

1. Pragnę poinformować, że w trakcie ubiegłotygodniowego Kiermaszu Adwentowego zebraliśmy kwotę ponad 8000 złotych, która zgodnie z intencją organizatorów zostanie przekazana na wsparcie leczenie pani Ilony, która zmaga się z białaczką.

2. Zapraszamy na nabożeństwo w przyszłą niedzielę o godz. 10.00 – połączone ze spowiedzią i Komunią Świętą.

3. W okresie adwentu nie odbywają się czwartkowe godziny biblijne, zapraszamy natomiast na tygodniowe nabożeństwa piątkowe. Najbliższe w piątek 9 grudnia o godz. 17.00 w kościele.

4. Spotkanie młodzieży pokonfirmacyjnej w środę o 17.30, natomiast spotkanie duszpasterstwa „Pronoja”, w czwartek o godz. 20.00.

5. Spotkania dla osób zainteresowanych nauką naszego Kościoła odbywają się zwykle w pierwsze poniedziałki miesiąca. Spotkania mają charakter otwarty i niezobowiązujący. Najbliższe spotkanie odbędzie się w pierwszy poniedziałek grudnia, tj. 5 grudnia 2022 r. o godzinie 17:30 (nowa godzina spotkań) w sali parafialnej (z tyłu budynku kościoła). Tematem spotkania będzie ewangelickie rozumienie spowiedzi. Serdecznie zapraszamy!

6. Zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce na jarmark adwentowy do Drezna. Jednodniowy wyjazd jest zaplanowany w niedzielę 11 grudnia. Osoby chętne mogą zapisywać się w kancelarii parafialnej. Tam też można uzyskać ulotkę zawierającą wszystkie potrzebne informacje na ten temat. Informacje znajdują się także na naszej stronie internetowej.

7. W kancelarii parafialnej można nabyć świąteczne opłatki oraz świece wigilijnego dzieła pomocy dzieciom.

Cykl modlitw o Kościoły członkowskie ŚFLNAMIBIA

Kraj liczy prawie 2,5 miliona mieszkańców. Ponad 90% to chrześcijanie, z tego ponad 60 procent stanowią luteranie. To najbardziej luterański kraj w Afryce. Mimo obfitych bogactw naturalnych Namibia należy do czołówki krajów o najwyższym wskaźniku nierówności społecznej.

Jako kraj postkolonialny (do końca I wojny światowej kolonia niemiecka) Namibia doświadczyła grozy zorganizowanego ludobójstwa. Pod koniec XIX w. Niemcy zorganizowali tam pierwsze obozy koncentracyjne z numeracją więźniów i planowym wyniszczeniem więźniów przez ciężką pracę i nieludzkie warunki. Do dziś jest to niezabliźniona rana w historii tego kraju.

W Namibii działają aż trzy Kościoły luterańskie:

Kościół Ewangelicko-Luterański w Namibii (niemiecki) jest pozostałością dawnej niemieckiej misji w tym kraju. Do dziś posługuje się językiem niemieckim w liturgii (używa go 32% mieszkańców na co dzień). Wierni Kościoła to głownie biali chrześcijanie – potomkowie kolonistów. Wspólnota liczy 4,5 tysiąca wiernych skupionych w 20 parafiach.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Republice Namibii liczy 420 tys. wiernych w ponad 50 parafiach. Blisko współpracuje z Kościołem niemieckojęzycznym dialogując i dążąc do uzyskania z nim pełnej jedności. Oba Kościoły wspólnie kształcą teologów i duchownych w uczelni wyższej.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Namibii liczy przeszło 850 tys. wiernych, skupiając głownie rdzennych mieszkańców Afryki. Kościół odegrał bardzo istotną rolę w walce z apartheidem oraz w dążeniach niepodległościowych kraju. Wielu jego działaczy i duchownych padało ofiarami prześladowań i dyskryminacji ze strony białych.

W 2017 r. Kościoły połączyły siły, by wspólnie zorganizować Dwunaste Zgromadzenia Światowej Federacji Luterańskiej, które odbyło się w Windhuk. Link do materiałów: https://www.luteranie.pl/modlitwa-o-namibie/