Przywódca ma być silny. Wódz – najlepiej, gdy jest niepokonany. Prorok powinien wzbudzać respekt. Tak jest urządzony świat. Istnieje jednak taka przestrzeń i takie miejsce, gdzie przywódca nie jest zbyt widoczny, król bywa wyśmiewany, wódz nie posiada armii, a prorok traci wiarę. To Biblia, świat paradoksu, w którym ma zawierać się Słowo samego Boga. Dziwne… Zapraszam do zastanowienia się, dlaczego nasz duchowy świat opiera się na paradoksie. I dlaczego tak trudno znieść napięcie, jakie wywołują ewangeliczne paradoksy, Marcin Orawski

Link do transmisji

Link do transmisji

OGŁOSZENIA

 • Zapraszamy na nabożeństwo w przyszłą niedzielę o godzinie 10.00
 • Zapraszamy na styczniowe koncerty, które odbędą się w naszym kościele:

13 stycznia (sobota), godzina 18.00
Koncert Kolęd”,
Wystąpią: zespół LAAU Worship pod kierownictwem Kariny Reske-Chojnackiej;
Wrocławska Orkiestra Wszechmuzyczna pod kierownictwem Julianny Jurkiewicz.

20 stycznia (sobota), godzina 16.00
„Niech połączy nas kolęda!”
Wystąpią: Kameralny Chór Męski Cantilena, dyrygent Mikołaj Szczęsny;
Chór kameralny „Ostinato”, dyrygent Lilia Jędrzejczak;
Chór Capella Ecumienica, dyrygent Aleksandra Akułowicz;
Orkiestra Symfoniczna Dolnośląskiej Izby Lekarskiej we Wrocławiu, dyrygent Aleksandra Akułowicz.

 • Spotkania dla osób zainteresowanych nauką naszego Kościoła odbywają się zwykle w pierwsze poniedziałki miesiąca. Spotkania mają charakter otwarty i niezobowiązujący. Pierwsze spotkanie w nowym roku odbędzie się w poniedziałek 8 stycznia 2024 r. o godzinie 17:30 w sali parafialnej (z tyłu budynku kościoła). Temat spotkania: „Człowiek wobec wolnej woli”. Serdecznie zapraszamy!
 • W kancelarii parafialnej jest dostępny Kalendarz Ewangelicki wraz z dodatkiem i dodatek „Z Biblią na co dzień”.
 • Pragniemy poinformować, że tegoroczne centralne nabożeństwo z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się w niedzielę 28 stycznia o godzinie 17.00 w prawosławnej katedrze p.w. Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. Mikołaja we Wrocławiu. Kazanie wygłosi abp Józef Kupny – metropolita wrocławski Kościoła rzymskokatolickiego.
 • Zajęcia tygodniowe:
  we wtorek lekcje religii zgodnie z planem.
  Spotkanie dla młodzieży pokonfirmacyjnej odbędzie się w środę o godzinie 17.30.
  Próba chóru parafialnego w środę o 19.45
  Godzina biblijna w czwartek o godzinie 11.00
  Zapraszamy także na spotkanie Ewangelickiego Duszpasterstwa Akademickiego Pronoja w czwartek o 20.00
 • Chciałbym także poinformować, że styczniowe spotkanie seniorów odbędzie się 15 stycznia o godzinie 11.00.

Modlitwy o Kościoły ŚFL: CHORWACJA

Kraj zamieszkuje ponad 4,1 mln mieszkańców. Ponad 90% z nich to Chorwaci, choć istnieją też 22 inne grupy narodowościowe. W 1991 r. w wyniku rozpadu Jugosławii Chorwacja proklamowała niepodległość; przez kraj przetoczyła się wojna, która odcisnęła piętno na jego mieszkańcach. W kwietniu 1992 r. wkroczyły tam siły pokojowe ONZ, a konflikt został rozwiązany w 1995 roku. 1 lipca 2013 weszła do Unii Europejskiej.

Według spisu ludności z 2011 roku większość Chorwatów (87%) należy do Kościoła rzymskokatolickiego. 7% Chorwatów to niewierzący i agnostycy. Prawosławni stanowią 4,42%, muzułmanie 1,47%, a protestantów jest 0,41%.

Kościół Ewangelicki w Republice Chorwacji to wspólnota luterańska licząca 3600 wiernych w 13 parafiach położonych w 8 miastach.