„Boże, co mi możesz dać?” To pytanie zadał Bogu Abram, który później przyjął imię Abraham i został nazwany największym patriarchą oraz ojcem wiary. Czy w jego ustach było to pytanie wiary czy zwątpienia? Czy była w nim nadzieja czy żal? A może Abram wyraził w ten sposób jeszcze coś jeszcze innego – wierzył w Boga, oddawał mu od czasu do czasu należną cześć, ale – niczego istotnego w życiu od Niego nie oczekiwał? Życiowy pragmatyzm czy obojętność? Mam wrażenie, że przez pytanie Abrama przebija przekonanie, że w życiu należy liczyć przede wszystkim na siebie. Trudno się z tym nie zgodzić, chciałoby się odruchowo dodać. A może nie? Może trzeba zaprzeczyć? Pokazać że takie założenie jest fałszywe, ponieważ wypływa z frustracji i wielokrotnego zawiedzenia się na ludziach? A może także na Bogu? Zapraszam, Marcin Orawski

Link do transmisji NA ŻYWO: https://youtube.com/live/l0q5KZfr1uQ?feature=share

Ogłoszenia:

1. Zapraszamy na nabożeństwo Słowa w przyszłą niedzielę o godzinie 10.00.

2. W najbliższy wtorek lekcje religii odbędą się według planu.

3. W czwartek chciałbym serdecznie zaprosić na pierwszą po wakacjach godzinę biblijną, która odbędzie się w czwartek o godzinie 11.00. Bardzo serdecznie zapraszamy.

4. Miło nam poinformować, że w parafii tworzymy chór parafialny. Będzie się opierał o zespół żeński, który dotychczas służył z dużym zaangażowaniem, ale mamy plany, aby nowy chór był po pierwsze zespołem, a po drugie, aby śpiewał w składzie mieszanym. W związku z nowym otwarciem zapraszamy kobiety i mężczyzn, młodzież i nieco starszych, wszystkich, którzy lubią śpiewać i chcieliby swoim śpiewem wspierać nasze nabożeństwa i nie tylko. Czekamy na każdą i każdego z Was. Pierwsza próba odbędzie się za dwa tygodnie, w środę 27 września o godzinie 19.45 w sali parafialnej. Serdecznie zapraszamy.

5. Cieszymy się, że również nasz zespół familijny MelodiCor wznawia swoją działalność po wakacjach i zaprasza na próby. Będą się one odbywać w niedziele w porze oscylującej wokół nabożeństwa. Grafik zostanie wspólnie ustalony na próbach. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież, ale też chętnych dorosłych. Szczegółowych informacji udziela Dobromiła Ogińska-Broniszewska.

6. Zachęcamy młodzież do zapisywania się na Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej (OZME), który odbędzie się w tym roku w Ozorkowie, koło Łodzi, w dniach od 6 do 8 października br. Informacje na temat szczegółów wyjazdu można uzyskać u ks. Marty Zachraj-Mikołajczyk i ks. Pawła Mikołajczyka.

7. W czwartek 21 września odbędą się pierwsze po wakacjach zajęcia z języka angielskiego dla dorosłych parafian w roku szkolnym 2023/24. Zapraszamy zarówno osoby, które do tej pory uczestniczyły w zajęciach, jak i te, które chciałyby dołączyć do grupy (warunkiem dołączenia jest zaliczenie testu kwalifikacyjnego na poziomie średniozaawansowanym, części pisemnej i ustnej). Lekcje odbywają się w czwartki o godz. 19.00 w sali parafialnej.

Modlitwa o Kościoły Światowej Federacji Luterańskiej: Surinam

To niewielki kraj, który zamieszkuje niewiele ponad 600 000 ludzi. Podstawą gospodarki jest wydobycie ropy naftowej, złota i boksytów. Ogromnym deficytem infrastrukturalnym jest brak komunikacji drogowej. Przez kraj przebiegają zaledwie cztery utwardzone drogi. Mimo pokusy szybkiego wzrostu państwo w sposób odpowiedzialny postawiło na ochronę przyrody. W 1998 roku utworzono największy chroniony obszar lasów deszczowych liczący 1,6 miliona hektarów. Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ponad ¼ mieszkańców dawnej holenderskiej kolonii to protestanci – głownie zielonoświątkowcy i Bracia Morawscy. Ponad 23% ludności wyznaje hinduizm. Na trzecim miejscu, co do liczebności, znajdują się rzymscy katolicy, na czwartym muzułmanie. Około 9% mieszkańców deklaruje się jako osoby niewierzące lub bezreligijne.

Kościół Ewangelicko-Luterański w Surinamie liczy 4000 wiernych. Został założony w 1741 roku przez właścicieli plantacji trzciny cukrowej i innych produktów rolnych. Dzisiaj wierni pochodzą ze wszystkich warstw społecznych, o różnym pochodzeniu narodowym i etnicznym. Kościół działa na rzecz sprawiedliwości i integracji ludzi z różnych środowisk kulturowych i rasowych.